Årets første Danmarks- og Landsstævnevindere er udnævnt

DM GULD i 4.1 til ungrytter Kristine B. Jørgensen og Týr frá Þverá II. Foto: Dorthe Reitzel.

Der er afviklet mange pas- og gangartsklasser i løbet af Danmarksmesterskaberne og Landsstævnets første tre dage. Lørdag blev de første mestre fundet. Efter to dage med ustadigt vejr var der endelig tørt og godt på Landsskuepladsen til glæde for både arrangørteam og ekvipager.

 

Af Kristina Christensen

Fredag gennemførte Seniorrytter Søren Madsen og Skinfaxi fra Lysholm 5.1 på DM-banen under skybrudslignende forhold. Foto: Althing.dk

En ikke uvæsentlig med- eller modspiller om man vil  – nemlig vejret – viste sig fra sin milde side i Herning lørdag d. 13. juli. Regnen, som både vakte bøvl og bekymring i lange (pas)baner torsdag og fredag, udeblev heldigvis på stævnets tredie dag. Her havde pasrytterne sat vækkeuret til at ringe tidligt, for stilpas (PP1) var flyttet frem til om morgenen, da banerne torsdag aften måtte sættes ud af spil pga. regn.

Lørdag var passporet klar igen. Tv. Anders Stokbro på Ljosi fra Bispegården og th. Caroline Storch på Glæsir fra Rist på vej ud af startboksene. Foto: Althing.dk

 

Mange publikummer tog lørdag opstilling ved passporet. Endelig var vejret med både arrangørteam og ekvipager. Foto: Althing.dk

 

Tidligt lørdag formiddag blev de første Landsstævnevindere og Danmarksmestre udnævnt:

DANMARKSMESTRE

PP1 Stilpas Senior
DM GULD Søren Madsen – Skinfaxi fra Lysholm
DM SØLV Hans-Christian Løwe – Eldjárn fra Vivildgård
DM BRONZE Marie Rytter – Kilja fra Debelmose

PP1 Stilpas Ungrytter
DM GULD Sarah Rosenberg Asmussen – Baldur vom Hrafnsholt
DM SØLV Nanna Lanzky Otto – Ondrun fra Bøgegården
DM BRONZE Natalie Fischer – Ímnir fra Egeskov

PP1 Stilpas Junior
DM GULD Lucas Hedegaard Sørensen – Blika frá Skriðu
DM SØLV Mathilde Mehlsen – Svana frá Halakoti
DM BRONZE Palma Sandlau Jacobsen – Vakur fra Gultentorp

 

P1 250 m pas seniorer, fra venstre: DM SØLV til Thomas Rørvang, VINDER Charlotte Cook, DM GULD til Jørgen Svendsen, DM BRONZE til Tania Højvang Jensen. Foto: Althing.dk

P1 250 m pas Senior
VINDER Charlotte Cook -Sæla frá Þóreyjarnúpi
DM GULD Jørgen Svendsen – Eðall frá Torfunesi
DM SØLV Thomas Rørvang – Toppur frá Skarði 1
DM BRONZE Tania Højvang Jensen – Oddsteinn frá Halakoti

DM GULD til ungrytter Clara Håkonsson og Branda frá Holtsmúla i P1. Foto: Althing.dk

P1 250 m pas Ungrytter
DM GULD Clara Håkonsson – Branda frá Holtsmúla 1
DM SØLV Laura Arboe – Fiðla frá Árbæjarhjáleigu II

DM GULD til Palma Sandlau Jacobsen og Vakur fra Gultentorp i P1. Foto: Dorthe Reitzel.

P1 250 m pas Junior
DM GULD Palma Sandlau Jacobsen – Vakur fra Gultentorp

 

4.1 Ungryttere: DM GULD til Kristine B. Jørgensen, DM SØLV til Smilla Beyer, DM BRONZE til Frederikke Bøgeblad Larsen.  Foto: Dorthe Reitzel.

4.1 Ungrytter
DM GULD Kristine B. Jørgensen – Týr frá Þverá II
DM SØLV Smilla Beyer – Fókus fra Nøddegården
DM BRONZE Frederikke Bøgeblad Larsen – Veigur frá Eystri-Hól

 

T2 Juniorer fra venstre: DM SØLV til Eva Christine Dahlquist, DM GULD til Alberte Kiel Mortensen og DM BRONZE til Sofie Hedegaard Sørensen. Foto: Dorthe Reitzel.

T2 Junior
DM GULD Alberte Kiel Mortensen – Pá fra Eyfjörd
DM SØLV Eva Christine Dahlquist – Sær fra Flødal
DM BRONZE Sofie Hedegaard Sørensen – Hróður frá Votmúla 2

LANDSSTÆVNEVINDERE

T2 Senior
1. Christina Johansen – Töfri fra Vivildgård
2. Kristian Tofte Ambo – Starkaður frá Velli II
3. Ida Sofie Ellemose – Brana fra Helledige

T2 Ungrytter
1. Emilie Bech – Viktor fra Bækkegården

T2 Junior
1. Karla Rokkedal – Dana fra Jespersgaarde

Fra venstre: Jan Horndrup Hansen, Freia Thye, Lisa Lambertsen, Ditte Sommer og Ditte Vang-Pedersen.

PP1 stilpas Senior
1. Freija Thye – Elfa-Freyja von Fürstenbrunn
2. Jan Horndrup Hansen – Aron fra Møllegaard
3. Lisa Lambertsen – Eyjarós frá Borg

PP1 stilpas Ungrytter
1. Nikoline Jørgensen – Glitnir fra Egemosegård
2. Petrine Jakobsen – Hedda fra Nord
3. Almira Rasch Stæhr – Kjalar van de Valge

T3 Ungrytter
1. Mille Jønch Hansen – Klettur frá Vorsabæ II
2. Luna Christensen – Nuka fra Nøddegården
3. Mai Christensen – Gullfeti fra Gjermose

T3 Junior
1. Thelma Hansen – Lippa fra Handbjerghus
2. Maja Knudsen – Blíða fra Valhalla

Vinder af T4 Senior, Annika Skrubbeltrang og stævneleder Landsstævnet, Trine Straarup Winther. Foto: Althing.dk

T4 Senior
1. Annika Skrubbeltrang – Díva fra Rendborg
2. Charlotte Cook – Sædís fra Bakkeholm

T4 Ungrytter
1. Ida Olsen Henriksen – Lind frá Læk
2. Oline Damgaard – Andi fra Skyggefaxe
3. Michelle Munkholm Andersen – Bógatýr frá Feti

4.1 Junior
1. Askja Isabel – Dreki frá Miðkoti
2. Josephine Østerheden – Sera fra Meråkerfjell
3. Michelle Munkholm Andersen – Bógatýr frá Feti

4.2 Ungrytter
1. Amalie Winding – Mestur fra Næsset
2. Oline Damgaard – Andi fra Skyggefaxe
3. Luna Christensen – Nuka fra Nøddegården

P3 pas 150 m Senior
1. Charlotte Cook – Duld frá Ytra-Dalsgerði
2. Sys Pilegaard – Saga fra Vingegården

Juniorrytter Lucas Hedegaard Sørensen med Blika frá Skriðu. Foto: Henrik Leth


P3 pas 150 m Junior
1. Lucas Hedegaard Sørensen – Blika frá Skriðu

 

Tillykke til alle dagens ryttere. Foto: Althing.dk

Tak til Sponsorene
Der skal lyde en meget stor tak til sponsorerne ved årets Landsstævne og Danmarksmesterskaber. Eques, St. Hippolyt, Dansk Hesteforsikring og Equsana.

Linket opdateres med de sidste resultater fra lørdagens finaler samt med billeder, når de indløber på redaktionen.

Du kan også følge med på resultatlisten her.