Sejre og sammenhold ved søndagens DM- og Landsstævnefinaler

Fra venstre: DM guld-vinder i 5.1 Senior Agnar Snorri Stefánsson ønsker bronze-vinder Jón Stenild tillykke. Foto: Althing.dk

Sejre og sammenhold fulgtes ad den sidste finaledag under Landsstævnet og Danmarksmesterskaberne 2019.

 

Af Kristina Christensen

Søndag d. 14. juli blev årets sidste landsstævnevindere og Danmarksmestre udnævnt. Når speakerne hyldede dem på skift, kunne man høre publikum klappe på tværs af Landsskuepladsen i Herning. Især under pasløbene, var det tydeligt, at der var kommet mange publikummer for at opleve søndagens finaler.

Pas og publikum. Foto: Althing.dk

Søndag kulminerede med offentliggørelsen af det danske landshold efter en spændende DM A-finale i 5.1, hvor kun 0,02 point adskilte første- og andenpladsen. DM-guldet gik til Agnar Snorri Stefánsson og Bjartmar fra Nedre Sveen, der imponerede i skridt med karakterene fire gange 9,5.

DANMARKSMESTRE 2019

Søndagsfinalerne lå tæt. De sidste Danmarksmestre skulle kåres. Hvem der blev Danmarksmestre og landsstævnevindere lørdag d. 13. juli kan du se her.

Fra venstre: DM Sølv-vinder i T1, Senior Frederikke Stougård og Danmarksmester Hans-Christian Løwe. Foto: Althing.dk

Vinder af T1 Senior, Jóhann Rúnar Skúlason med en imponerende samlet karakter på 9,11. Søndagens finalevejr var heldigvis ikke, som her, da han red udtagelse i regnvejr på Finnbogi frá Minni-Reykjum. Foto: Christine Smit.

T1 Senior
VINDER Jóhann Rúnar Skúlason – Finnbogi frá Minni-Reykjum
DM GULD Hans-Christian Løwe – Vigdís fra Vivildgård
DM SØLV Frederikke Stougård – Börkur frá Sólheimum
DM BRONZE Stina Larsen – Thór-Steinn frá Kjartansstöðum

Fra venstre: DM Sølv-vinder i T1 for ungryttere, Sasha Sommer, DM Guld-vinder Michelle Munkholm Andersen og DM Bronze-vinder Smilla Beyer. Foto: Althing.dk

T1 Ungrytter
DM GULD Michelle Munkholm Andersen – Gyllir fra Lipo
DM SØLV Sasha Sommer – Drengur fra Krosnes
DM BRONZE Smilla Beyer – Fókus fra Nøddegården

T1 Junior
DM GULD Alva Bonde – Ösp frá Kvistum
DM SØLV Josefine Lund Damkier – Kjarndís frá Auðsholtshjáleigu
DM BRONZE Maja Mose – Krummi fra Guldbæk

T2 Senior
DM GULD Julie Christiansen – Felix frá Blesastöðum 1A
DM SØLV Christina Johansen – Nóri fra Vivildgård
DM BRONZE Tine Terkildsen – Hrímnir frá Ósi

T2 Ungrytter
DM GULD Sasha Sommer – Meyvant frá Feti
DM SØLV Catharina Smidth – Nökkvi fra Ryethøj
DM BRONZE Rosemarie Wodschow – Léttir fra Hellesylt

Fra venstre: DM Sølv-vinder i 4.1 Senior, Tine Terkildsen, DM Guld-vinder Sys Pilegaard, DM Bronze-vindere Inge-Petrine Bæk og Alberte Møller San Pedro. Foto. Althing.dk

4.1 Senior
DM GULD Sys Pilegaard – Fluga frá Langsstöðum
DM SØLV Tine Terkildsen – Hrímnir frá Ósi
DM BRONZE Inge-Petrine Bæk – Ljóska frá Borgareyrum og Alberte Møller San Pedro – Arnar fra Store Skovgaard

Fra venstre: DM Sølv-vinder i 4.1 for Juniorer Josefine Lund Damkier, DM Guld-vinder Alva Bonde og DM Bronze-vinder Alberte Kiel Mortensen. Foto: Althing.dk

4.1 Junior
DM GULD Alva Bonde – Ösp frá Kvistum
DM SØLV Josefine Lund Damkier – Kjarndís frá Auðsholtshjáleigu
DM BRONZE Alberte Kiel Mortensen – Pá fra Eyfjörd

Fra venstre DM Sølv-vinder i 5.1 Senior Søren Madsen, DM Guld-vinder Agnar Snorri Stefánsson og DM Bronzevinder Jón Stenild. Foto: Althing.dk

5.1 Senior
DM GULD Agnar Snorri Stefánsson -Bjartmar fra Nedre Sveen
DM SØLV Søren Madsen – Skinfaxi fra Lysholm
DM BRONZE Jón Stenild – Eilífur fra Teglborg

DM Guldvinder i 5.1. Ungrytter Sarah Rosenberg Asmussen modtager håndtryk af næstformand i Dansk Islandshesteforening Caroline Thrane. Foto: Althing.dk

5.1. Ungrytter
DM GULD Sarah Rosenberg Asmussen – Baldur vom Hrafnsholt
DM SØLV Natalie Fischer – Ímnir fra Egeskov
DM BRONZE Frederikke Bøgeblad Larsen – Gulltoppur frá Stað

Fra venstre: DM Guld-vinder i 5.1 Junior Lucas Hedegaard Sørensen og DM Bronze-vinder Freja Løvgreen. Foto: Althing.dk

5.1 Junior
VINDER Askja Isabel – Sjór frá Ármót
DM GULD Lucas Hedegaard Sørensen – Blika frá Skriðu
DM SØLV Palma Sandlau Jacobsen – Vakur fra Gultentorp
DM BRONZE Freja Løvgreen – Rós fra Kongehøj

Følelser får frit spil under et DM. Foto: Henrik Leth.

P2 Senior
DM GULD Thomas Rørvang – Toppur frá Skarði 1
DM SØLV Mette Aagaard – Fróði frá Laugabóli
DM BRONZE Amalie Astrup Jacobi – Steinn frá Bakkakoti

KOMBINATIONSVINDERE

Firgang  Kombination Junior
DM GULD Alva Bonde – Ösp frá Kvistum
DM SØLV Alberte Kiel MortensenPá fra Eyfjörd
DM BRONZE Eva Christine Dahlquist – Sær fra Flødal

Firgang  Kombination Senior 
VINDER Johann Runar Skulason – Finnbogi frá Minni-Reykjum
DM GULD Kristian Tofte Ambo – Tónn frá Ólafsbergi
DM SØLV Stina Larsen – Sílas vom Forstwald
DM BRONZE Sys Pilegaard – Abel fra Tyrevoldsdal

Firgang Kombination Ungrytter
DM GULD Catharina Smidth – Nökkvi fra Ryethøj
DM SØLV Frederikke Bøgeblad Larsen – Veigur frá Eystri-Hól
DM BRONZE Rosemarie Wodschow – Léttir fra Hellesylt

Femgang Kombination Senior
DM GULD Hans-Christian Løwe – Eldjárn fra Vivildgård
DM SØLV Søren Madsen – Skinfaxi fra Lysholm
DM BRONZE Steffi Svendsen – Mídas fra Jelshøjen

Femgang Kombination Ungrytter
DM GULD Sarah Rosenberg Asmussen – Baldur vom Hrafnsholt
DM SØLV Natalie Fischer – Ímnir fra Egeskov
DM BRONZE Nanna Lanzky Otto – Ondrun fra Bøgegården


LANDSSTÆVNEVINDERE

Landsstævnevinder af T1 Senior Christina Johansen. Foto Althing.dk

T1 Senior
1. Christina Johansen – Falinn fra Vivildgård
2. Rikke Sejlund – Aðall fra Debelmose
3. Jannike Fogh – Rauðhetta fra Bakkeholm

T1 Ungrytter
1. Sara Arboe – Snarfari fra Søborg
2. Josephine Østerheden – Sera fra Meråkerfjell
3. Agnete Præstholm Schneider – Lóa fra Skovfryd

T1 Junior
1. Malte Cook Simonsen – Hervör frá Blesastöðum 1A

T3 Senior
1. Lisa La Cour- Framadís fra Bjarup
2. Brjánn Júliusson – Greifi fra Bjarup
3. Rikke Lønbro – Léttir fra Toften

4.1 Senior
1. Hans-Christian Løwe – Kringla fra Vivildgård
2. Elin Tindskard – Hlekkur frá Þingnesi
3. Lisa La Cour- Framadís fra Bjarup

4.2 Senior
1. Tina Møller Jørgensen – Sólrún fra Kærgården
2. Caroline Sandberg – Bassi fra Lykkesgård
3. Ida Sofie Ellemose – Brana fra Helledige

4.2 Junior
1. Thea Hansen – Elja fra Hverremose
2. Ella Blach Falkenberg – Vinur fra Sóleyja,
3. Maja Knudsen – Blíða fra Valhalla

5.1 Senior
1. Veronika Rauch – Herbert fra Slippen
2. Ditte Sommer – Heppni fra Udstruplund
3. Ditte Vang-Pedersen – Dimmalimm frá Skógskoti

5.1 Ungrytter
1. Petrine Jakobsen – Hedda fra Nord
2. Søs Neergaard Andersen – Ísold frá Efri-Rauðalæk
3. Almira Rasch Stæhr – Kjalar van de Valge

5.1 Junior
1.  Malte Cook Simonsen – Hervör frá Blesastöðum 1A
2. Mathilde Mehlsen – Svana frá Halakoti

5.2 Senior
1. Rebekka Hyldgaard
2. Charlotte Cook – Sædís fra Bakkeholm
3. Anders Stokbro – Stáli fra Greversvad

Intet stævne uden…
Knap 100 frivillige fra Dansk Islandshesteforening samt lokalklubberne Tvistur og Skeifa havde fordelt de mange opgaver, der hører med til et stort stævne, mellem sig: Parkerings- og staldforhold, camping, banepleje, dommerforplejning, oprydning, opsætning af teknisk udstyr og speak for bare at nævne nogle.

Intet stævne uden frivillige hjælpere. Foto: Althing.dk

26 af børn og unge mellem 11 -16 år boede i den populære Unge-Camp med teamlederne Mathilde Hejer Kristensen yderst til venstre og Amalie Tangsgaard yderst til højre. De sørgede bl.a. for at samle skrald på pladsen. Foto: Tanja Hove.

(Pas)Tiden går nemt som frivillig ved et DM og Landsstævne. Foto: Kristina Christensen

Formand og Næstformand i Dansk Islandshesteforening Mie Trolle og Caroline Thrane uddelte rosetter og medaljer fra Dansk Islandshesteforening og Danmarks Idrætsforbund. Foto: Henrik Leth.

Dem, det hele handler om. Foto: Henrik Leth.

Tak til Sponsorene
Der skal lyde en meget stor tak til sponsorerne ved årets Landsstævne og Danmarksmesterskaber. Eques, St. Hippolyt, Dansk Hesteforsikring og Equsana.

Linket opdateres med flere billeder, når de indløber på redaktionen.

Du kan se hele resultatlisten her.