Instruktører & trænere

Liste over alle rideinstruktører og unghestetrænere med en uddannelse godkendt af Dansk Islandshesteforening, og som står i FEIF-Matrixen samt aspiranter siden 2010. Ved hver instruktør er noteret det årstal, de er registreret uddannet.

Jylland

Instruktører FEIF Level 3

 

Agnar Snorri Stefansson, Mollerupvej 15, 8600 Silkeborg
Tlf. 5130 3492, toppur1@hotmail.com, Hólar 2004

Astrid Skou Buhl, Kastetvej 113 st.tv., 9000 Aalborg
Tlf. 8174 4148, astridskoubuhl@gmail.com, Hólar 2014

Auður Ástvaldsdóttir, Bakmøllevej 275, 9380 Vestbjerg
Tlf. 2645 8840, audurast@hotmail.com, Hólar 2005

Rune Svendsen, Sørig Engvej 35, 9881 Bindslev
Tlf. 6047 9169, iaias@online.no

Søren Agerskov Madsen, Debelmosevej 3, 6900 Skjern
Tlf. 5129 2321, agerskov86@hotmail.com, Hólar 2009

Instruktører FEIF Level 2

 

Bo K. Sørensen, Legindvej 41, Legind 7900 Nykøbing Mors
Tlf. 9772 1112, info@stutterilegind.dk, 2000

Dorothee Schlesinger, Stanghedevej 29, 8800 Viborg
Tlf. 5049 2074, doro.schlesi@yahoo.de, Tyskland

Henning Jensen, Dorfvej 64, Jordbroen, 9330 Dronninglund
Tlf. 2944 0985, anne@mad-anne.dk, 2000

Rasmus Møller Jensen, Flødalvej 25, 9230 Svenstrup J
Tlf. 2145 2785 rasmus@islandshesteinfo.dk, 2000

Rikke Schölhammer Wolff, Bispelundvej 44, 8330 Beder
Tlf. 2614 4894, rikkewolff@gmail.com, Hólar 2003

B-instruktører FEIF Level 1

 

Ane Thorhauge Sandholm, Nygårdsvej 35, 8450 Hammel
Tlf. 4021 6362, anethorhauge@hotmail.com, 2016

Anne-Sophie Carlson, Taarupgaard Allé 5, 1. tv., 8831 Løgstrup
Tlf. 2729 2603. anne_sophie_carlson@hotmail.com, 2000

Annette Frydensberg, Erstedskovvej 4, 9520 Skørping
Tlf. 2272 9292 Annettefrydensberg@gmail.com, 2014

Bodil Breyen, Enkegårdslunden 10, 8320 Mårslet
Tlf. 2247 8110 bodil.breyen@mail.dk, 2009

Chatrine Brusgaard, Stenbjergvej 13, 7752 Snedsted
Tlf. 2049 1675, chatrine.brusgaard@feriepartner.dk, 2014

Ellen Hvidt, Hjøllundvej 27, 7400 Herning
Tlf. 7468 5411, ekh@equina.dk, 2007

Gitte Hove, Adelgade 20, 8400 Ebeltoft
Tlf. 2751 6561, hove.gitte@gmail.com, 2011

Gitte Vestergaard Laursen, Birkevej 8, 6960 Ringkøbing
Tlf. 5258 9424, gitte.v.laursen@gmail.com, Norge 2007

Helle Rohde, Obstrupvej 61, 8320 Mårslet
Tlf. 4034 4410, helle@staldballe.dk, 2007

Ida Sofie Ellemose, Hjeddingvej 3, 6870 Ølgod
Tlf. 2112 0883, ida.sofie.ellemose@mail.dk  2016

Jan Horndrup Hansen, Ormslevvej 325, 8260 Viby
Tlf. 23301650, mollegaardislandsheste@gmail.com, 2010

Jonas Møller Jensen, Flødalvej 30, 9230 Svenstrup
Tlf. 2242 3241, nulles@gmail.com, 2016

Julie Christiansen, Søholmvej 2, 8961 Allingåbro
Tlf. 2729 1436, gajuislandshest@hotmail.com, 2002

Julie Renée Hammer, Hobro Landevej 87, 8830 Tjele
Tlf. 6015 2065, lillekugle@gmail.com, 2002

Kathrine Grøfte, Langbrovej 65, 9700 Brønderslev
Tlf. 2219 5629, groefte@hotmail.com  2005

Katrine Skrubeltrang, Rendborgvej 25, 9900 Frederikahavn
Tlf. 5139 6677, raudur2002@yahoo.dk, 2011

Kira Nissen, Hvidtjørnen 84, 8700 Horsens
Tlf. 2229 5915, kickki1@gmail.com, 2009

Kirstine Segall, Elholtvej 13, 8550 Ryomgård
Tlf. 2066 6584, kirstinesegall@hotmail.com, 2006

Lasse Grønberg Jensen, Krogbækgård, Storhavevej 8, 9940 Læsø
Tlf.: 2380 2283, info@rideferie.dk, 2012

Lis Vang Steffensen, Hestbjergvej 22, 7500 Holstebro
Tlf. 9748 5207, hestbjerg@mail.tele.dk,  2014

Lise Nordlund Caspers, Kjeldsensgade 24, 8700 Horsens
Tlf. 7136 4671 gangpferd.info@googlemail.com, Tyskland 2007

Lone Würtz, Tranumparken 22, 9220 Aalborg Øst
Tlf. 2785 4849, lonewz@gmail.com, 2007

Lotte Andreassen, Elbjergvej 6, 8660 Skanderborg
Tlf. 4040 6206, kjarni.tyrevoldsdal@hotmail.com, 2016

Lotte Berg, Tyskerbakken 4, 7752 Snedsted
Tlf. 9793 3910, mjolnir@post.tele.dk, 2000

Lotte Nørby-Odgaard, Skovvangen 6, 8722 Hedensted
Tlf. 4079 2605, lotte@noerby-odgaard.dk, 2010

Maja Høeg Nielsen, Holbergsvej 5,  8370 Hadsten
Tlf. 2521 9291, minisilver@hotmail.com, 2007

Maria Munk Brouer, Sepstrupvej 5, 8653 Them
Tlf. 2023 6702, heidar@live.dk, 2005

Naja Jensen, Peder Bertramsvej 1, 1. sal, 6731 Tjæreborg
Tlf. 2247 8545, najanuggi@hotmail.com, 2005

Natasja Dahl Kjæruff, Kalstrup 9, 8530 Hjortshøj
Tlf. 2674 9488, natasja@interflex.dk, 2012

Rikke Brandt, Toften 41, 7190 Billund
Tlf. 2991 1514, rbrogaarden@hotmail.com, 2006

Siri Lambertz-Nilssen, Damkærvej 4, 7080 Børkop
Tlf. 7586 6229, siri@lilledamkaergaard.dk, 2000

Susanne Larsen, Helledigevej 8, 8464 Galten
Tlf. 2521-7933, helledige@mail.dk, 2004

Trine Risvang Winther, Skt. Paulsgade 49, 1.th., 8000 Aarhus C
Tlf. 2062 3922, t_risvang@hotmail.com, 2009

Ulrikke Hammer, Birknæsvej 11, 8752 Østbirk
Tlf. 2346 2939, ulrikkehammer@gmail.com, 1999

Vibe Skouenborg, Løvskal Landevej 84, 8850 Bjerringbro
Tlf. 5190 8561, vibesko@hotmail.com, 2000

Tölt in Harmony Instruktør  FEIF Level 1

Kira Nissen, Jyllandsgade 17 A, 8700 Horsens
Tlf. 2229 5915, kickki1@gmail.com, 2009/2015

Lotte Nørby-Odgaard, Skovvangen 6, 8722 Hedensted
Tlf. 4079 2605, lotte@noerby-odgaard.dk, 2010/2015

C-trænere

 

Ane Thorhauge Sandholm, Nygårdsvej 35, 8450 Hammel.
Tlf. 4021 6362, anethorhauge@hotmail.com 2010

Anette Stoklund Strøm, Bangsbogårdvejen 3, 9940 Læsø
Tlf. 2211 7728, anettelasoe@hotmail.com 2014

Camilla M. L. Ripa, Lundgaardevej 24, 8732 Hovedgård
Tlf. 5250 7100,  camilla_mlr@hotmail.com, Island 2002

Chatrine Brusgaard, Stenbjergvej 13 7700 Snedsted
Tlf. 2049 1675, chatrine.brusgaard@feriepartner.dk 2010

Jan Horndrup Hansen, Ormslevvej 325, 8260 Viby J.

Tlf. 23301650, mollegaardislandsheste@gmail.com 2010

Jonas Møller Jensen, Flødalvej 30, 9230 Svenstrup
Tlf. 2242 3241, nulles@gmail.com 2014

Katrine Kornum, Hjortdalvej 74, 9690 Fjerritslev
Tlf. 2480 7310, katrine.kornum@hotmail.com 2014

Lasse Grønberg Jensen, Storhavevej 8 9940 Læsø
Tlf. 2380 2283, info@rideferie.dk , www.rideferie.dk 2010

Lea Grønbæk, Herningvej 60, 7800 Skive
Tlf. 3022 2824, your_fluke@hotmail.com, 2014

Malu Logan, Lombardigade 17 st.th., 2300 København S
Tlf. 2266 0949, maluamylogan@hotmail.com, 2002

Rasmus Møller Jensen, Flødalvej 25, 9230 Svenstrup
Tlf. 2145 2785, rasmus@islandshesteinfo.dk 2010

Trine Risvang, Skt. Paulsgade 49, 1.th., 8000 Aarhus C
Tlf. 2062 3922, t_risvang@hotmail.com, 2009

Ulrikke Hammer, Birknæsvej 11, 8752 Østbirk
Tlf. 2346 2939, ulrikkehammer@gmail.com, 1999

FT-medlemmer

Haraldur Sigvaldason, Tyskerbakken 4, 7752 Snedsted

Tlf. 9793 3910, mjolnir@post.tele.dk

Lotte Berg, Tyskerbakken 4, 7752 Snedsted
Tlf. 9793 3910, mjolnir@post.tele.dk

Malene Engsig, Hornvej 35, 8882 Fårvang
Tlf. 2890 2570, malene@bastruplund.dk

Julie Renée Hammer, Hobro Landevej 87, 8830 Tjele
Tlf. 6015 2065, lillekugle@gmail.com

Fyn

Instruktør FEIF Level 2

 

Mie Hedebo Knudsen, Frugthaven 52, 5462 Morud
Tlf. 2331 3779, mie_knudsen@hotmail.com, 2002, 2005

B-instruktør FEIF Level 1

 

Ann Marie S. Vestergård, Limkilde 15, 5462 Morud
Tlf. 6489 2212, a.marie@limkildeislandsheste.dk, 2000

Katharina Kjerulff, Vesterby Mark 11, 5900 Rudkøbing
Tlf.27845702, katharinakjerulff@gmail.com, 2011

C-træner

 

Mie Hedebo Knudsen, Frugthaven 52, 5462 Morud
Tlf. 2331 3779, mie_knudsen@hotmail.com, Trænerdiplom Hólar 2002

FT-medlemmer

 

Betina G. Rasmussen, Langgyde 7, 5750 Ringe
Tlf. 6598 2442, betina.g.rasmussen@mail.dk

Mie Hedebo Knudsen, Frugthaven 52, 5462 Morud
Tlf. 2331 3779, hedebo@knudsen.mail.dk

Tina Schweer, Bastrup Skolevej 10, 6580 Vamdrup
Tlf. 2838 6303, trold.ts@gmail.com,

Sjælland

Instruktører FEIF Level 3

 

Anne-Sofie Nielsen, Bannebjergvej 16, 3230 Græsted
Tlf. 4879 8494, fie@ishesten.dk 2000/2010

Mille Kyhl, Rolandsvej 4, 3480 Fredensborg
Tlf. 2946 7673, kyhlstald@hotmail.com, Hólar 2004

 

Instruktører FEIF Level 2

 

Birgitte Simoni Holmstad, Mosegårdsvej 4, 3480 Fredensborg
Tlf. 2648 0128, Pilehoj@mail.dk, 2014

Dorte Rasmussen, Møllebakkevej 66, 4243 Rude
Tlf. 5545 9662, mail@tjenergaarden.dk ,2000

Janne Krarup Nielsen, Raunsbjergvej 14, Hvalsø
Tlf. 20492392, jens.krarup@kf.dk ,2000

Jens Iversen, Møllebakkevej 66, 4243 Rude
Tlf. 5545 9662, mail@tjenergaarden.dk, 2000

Karen B. Rasmussen, Nøddebo Overdrev 1, 3480 Fredensborg
Tlf. 4824 5345,  kras@newmail.dk, 2000

Karin Hassing, Dragstrup Enghavevej 23, 3250 Gilleleje
Tlf. 4971 7887, k.hassing@mail.dk 2000

Nadia Agertoug Nielsen, Viemose Gade 102, 4771 Kallehave
Tlf. 2422 0103, nadia_nielsen@hotmail.com

Rikke Nielsen, Hornsherredvej 442 4070 Kirke Hyllinge
Tlf. 2166 6134, rikke@staldvisir.dk, 2000

 

B-Instruktører Level 1

 

Ann Larsen, Bøtterupvej 24, 3100 Hornbæk
Tlf. 2976 4647, annganti@gmail.com , 2000

Anna Worm, Haldvejen 23, 3390 Hundested
Tlf. 2554 5452, annagworm@gmail.com, 2007

Anne Christine Ulbæk, Guldsmedevej 2, 3080 Tikøb
Tlf. 4036 6101, kontakt@staldulbaek.dk  2016

Barbara Højlund, Kongemarksvej 67, 4000 Roskilde
Tlf. 4160 4093, kongur@pc.dk, 2009

Birgitte Moesgaard, Tværstrædet 17, 3660 Stenløse
Tlf. 2253 6156, birgittemoesgaard@gmail.com, 2000

Camilla Friis, Førslev Bygade 3, 4690 Haslev
Tlf. 22833615, gonzo-friis@hotmail.com, 2006

Hanne Dueholm, Nielsen Byvej 83, 2650 Hvidovre
Tlf. 3677 1560, hannedn@mail.tele.dk, 2002

Hans Sonne Lund, Knardrupvej 40, 3660 Stenløse
Tlf. 6075 5533, hans@notholmgaard.dk, 2008

Henriette Friis Hedegård, Nellerødvej 4, 3200 Helsinge
tlf. 5170 2874, stutterifriis@gmail.com, 2015

Henrik Thyssen, Skovbrinken 8, 2920 Charlottenlund
Tlf. 6015 6074, hth@amfor.dk, 2014

Katrine Peck Bundgaard, Rævegravvej 2, 3400 Hillerød
Tlf. 2070 6820, s.bundgaard@mail.dk, 2009

Lene Warming, Mosegårdsvej 5 B, 3480 Fredensborg
Tlf. 2146 1350, lwarming@live.dk 2015

Lotte Fensmark Bentzen, Københavnsvej 6A, 1. tv., 3400 Hillerød
Tlf. 2762 6200, lofebe@outlook.com, 2005 – Orlov

Louise Mølbak, Fruerskovvej 4, 4390 Vipperød
Tlf. 2926 7636, akur@akur.dk, 2004

Maja Frederiksen, Brandhøjgårdsvej 108, 2640 Hedehusene
Tlf. 6014 0844, info@frederiksens-isheste.dk, 2014

Malu Logan, Lombardiegade 17 st. th., 2300 København S
Tlf. 2266 0949, maluamylogan@hotmail.com, 2004

Marie-Louise Demant, Røsnæsvej 444, 4400 Kalundborg
Tlf. 5545 4002, islandsheste@mail.dk. 2004

Miriam Rostgaard, Kvislemarkvej 41, 4262 Sandved
Tlf. 2534 6936, rostgaardhus@gmail.com, 2009

Pia Birkegård, Gurrevej 351, 3000 Helsingør
Tlf. 2243 4209, piarose@hotmail.dk,  2007

Tania Højvang Jensen, Langstrupvek 4, 3480 Fredensborg
Tlf. 2683 0307, completeriding@gmail.com, 2005

 

Tölt in Harmony Instruktør Level 1-3

 

Birgitte Simoni Holmstad, Mosegårdsvej 4, 3480 Fredensborg
Tlf. 2648 0128, Pilehoj@mail.dk, 2014/2015

Dorte Rasmussen, Møllebakkevej 66, 4243 Rude
Tlf. 5545 9662, mail@tjenergaarden.dk ,2000/2015

Janne Krarup Nielsen, Raunsbjergvej 14, Hvalsø
Tlf. 20492392, jens.krarup@kf.dk ,2000/2015

Karen B. Rasmussen, Nøddebo Overdrev 1, 3480 Fredensborg
Tlf. 4824 5345,  kras@newmail.dk, 2000/2015

Karin Hassing, Dragstrup Enghavevej 23, 3250 Gilleleje
Tlf. 4971 7887, k.hassing@mail.dk 2000/2015

 

Tölt in Harmony Instruktør Level 1

 

Barbara Højlund, Kongemarksvej 67, 4000 Roskilde
Tlf. 4160 4093, kongur@pc.dk, 2009/2015

Lene Warming, Mosegårdsvej 5 B, 3480 Fredensborg
Tlf. 2146 1350, lwarming@live.dk 2015

Lise Lotte Abildtrup, Grønholtvangen 14, 3480 Fredensborg
Tlf. 4848 4182, traverhuset@yahoo.dk, 2004/2015

Miriam Rostgaard, Kvislemarkvej 41, 4262 Sandved
Tlf. 2534 6936, rostgaardhus@gmail.com, 2009/2015

Pia Birkegård, Gurrevej 351, 3000 Helsingør
Tlf. 2243 4209, piarose@hotmail.dk,  2007/2015

 

C-trænere

 

Anna Worm, Haldvejen 23, 3390 Hundested
Tlf. 2554 5452, annagworm@gmail.com, 2006

Birgitte Simoni, Mosegårdsvej 4, 3480 Fredensborg
Tlf. 26480128, pilehoj@mail.dk, 2010

Diana Juhl
Østergade 9 d. 1 sal 4700 Næstved
sognefogedgaard@gmail.com 

Dorte Rasmussen, Møllebakkevej 66 4243 Rude
Tlf. 5545 9662, mail@tjenergaarden.dk, 2002

Gry Schlütter, Valbyvej 44, 3200 Helsinge
Tlf. 2688 3772, 2001

Iben Barnstein, Stokholtsvej 29, 4173 Fjenneslev
Tlf. 2819 8916. sandgaarden@mail.dk, 2010

Karin Hassing, Dragstrup Enghavevej 23, 3250 Gilleleje
Tlf. 4971 7887, k.hassing@mail.dk, 2002

Malu Logan, Lombardiegade 17 st. th., 2300 København S
Tlf. 2266 0949, maluamylogan@hotmail.com, 2004

Miriam Rostgaard, Kvislemarken 41, 4262 Sandved
Tlf. 2534 6935, rostgaardhus@gmail.com, 2010

Pernille Wulff Harslund, Hørupvej 14, 3550 Slangerup
Tlf. 6075 0216, pernilleharslund@hotmail.com, 2015

Sofie Galskov, Parmagade 24, 4. th., 2300 København S
Tlf. 6064 6507, sgalskov@hotmail.com

 

FT-medlemmer

 

Anne-Sofie Nielsen, Bannebjergvej 16, 3230 Græsted
Tlf. 4879 8494, fie@ishesten.dk

Jón Már Gudmundsson, Fruerskovvej 4, 4390 Vipperød
Tlf. 5918 1767, akur@akur.dk

Mille Kyhl, Annebjergvej 4, 4572 Nørre Asmindrup
Tlf.  2946 7673, info@staldkyhl.dk

Nadia Agertoug Nielsen, Viemose Gade 102, 4771 Kalvehave
Tlf. 2422 0103

Rikke Nielsen, Hornsherredvej 442, 4070 Kirke Hyllinge
Tlf. 2166 6134, rikke@staldvisir.dk

 

Bornholm

B-instruktører FEIF Level 1

 

Christina Lassen, Gamlevældevej 44, 3760 Gudhjem
Tlf. 6039 5705, gamlevelde@mail.dk, 2009

 

Aspiranter under uddannelse fra 2010

Jylland

Anne Sundby Nielsen, Flødalvej 30, 9230 Svenstrup
Tlf. 2242 3241 anne.sundby@hotmail.com, 2012
Camilla Lavrsen, Mimosavej 3, 8400 Ebeltoft
Tlf. 4046 2210, fjalar@live.dk, 2015
Carla Kjær Guld, c/o Bytoften 6, 8420 Knebel
Tlf. 6048 3430, carla.guld@gmail.com, 2015
Katharina Strohbach, Storskovvej 56, 8260 Viby J
Tlf. 5070 2722, katharinamail01@gmail.com, 2015
Mathilde Mai, c/o Bytoften 6, 8420 Knebel
Tlf. 6012 6834, tildemai97@hotmail.com, 2015
Sofie Lamkær, Bytoften 6, 8420 Knebel
Tlf. 3028 4613, wolfinden@hotmail.com, 2015

Fyn

Marie Louise B. Willumsen, Kragholmvej 40e, 5900 Rudkøbing
Tlf. 4056 1382, malou_benoni@hotmail.com, 2012
Vibeke Ringmann Kolsch, Møllerled 56, 5400 Bogense
Tlf. 2465 1016, vibeke@svennebjerg.dk, 2012

Sjælland

Anette Bøgvald Sainis, Tømmerupvej 269, 2791 Dragør
Tlf. 2072 6898, anette@sainis.dk, 2015
Diana Juhl, Sognefogedvej 17, 4180 Sorø.
Tlf. 2085 4014, sognefogedgaard@gmail.com, 2013
Kira Thømming, Vesternæsvej 1, 4793  Bogø By
Tlf. 2086 7015, kira.lisa@gmail.com, 2013
Kristine P. Laursen Lersø Parkallé 53, 1.th., 2100 København Ø
Tlf. 
6014 0538, kris-feykir@hotmail.com, 2011
Magdalena Bøgvald Sainis, Tømmerupvej 269, 2791 Dragør
Tlf. 3026 6898, magdasainis@hotmail.com, 2015
Marie Horsted, Kavalergården 1 2920 Charlottenlund
Tlf: 2521 2271, mariehorsted@hotmail.com, 2012
Melina Dahl, Bindesbøllvej 7, 2920 Charlottenlund
Tlf. 2280 4910, melinadahl@hotmail.com, 2015
Mette Køllgaard, Mosehøjvej 29, 2920 Charlottenlund
Tlf. 2750 7535 info@ordrupdal.com, 2013
Niels Troels Pedersen, Karavelvej 21, 4040 Jyllinge
Tlf. 2332 5706, lykkeniels@yahoo.dk, 2013
Rikke Krarup Nielsen, Raunsbjergvej 14, 4330 hvalsø
Tlf. 2147 3623, rkni@sund.ku.dk, 2015