Nyt om kommende FEIF – Kåring 3 i Herning 2017

Der afholdes stadig Kåring 3, selvom det desværre har været nødvendigt for arrangørerne at aflyse Euromótstævnet på grund af et utilstrækkeligt antal tilmeldte heste.

International FEIF Kåring 3 i Herning d. (23.) 24.-25. august 2017.

Der afvikles stadig kåring, men der vil ikke være cafeteria på pladsen. Medbring derfor egen forplejning og en god klapstol. Der skal ikke betales entre. Kåringsprogram kan købes på pladsen á 10 dkr.

Se oversigt over fredagens gruppebedømmelser her

Læs det fulde program herunder eller hent det i pdf her 

Den planlagte FEIF – Kåring 3. fra d. 23. – 25. august 2017, bliver over afholdt over to dage og ikke som først udmeldt tre dage.


Se deltagerlisten her:

Deltagerliste Kåring 3 2017 Rev 19-8

Indsyning og ankomst:

Onsdag d. 23. august 2017 kl. 15.00 – 20.00.

Torsdag d. 24. august 2017 kl. 08.00 – 09.00.

 Alle heste skal møde senest torsdag d. 24. august kl. 10.00.

 Heste skal være målt, igennem sundhedskontrol og hingste dyrlægebedømt inden de kan bygningsbedømmes.

Hestene til fuldbedømmelse bedømmes i hold BYG og hold RID. De kommer nødvendigvis ikke samlet i aldersgrupperne, men således, at der er passende mellemrum for den enkelte fremviser/rytters heste.

Rytter/fremviser har lov at flytte hestene rundt på sine pladser. Det skal dog meddeles kåringslederen senest kl. 20.00 aften før bedømmelsesdagen. Det er fremviser/rytters pligt at informere hesteejer, hvis hesten flyttes.

 

Måling og sundhedskontrol i stald 44

Onsdag d. 23. august kl. 18.00 – 20.00 for fremvisere med mange heste (Søren Madsen og Steffi Svendsen).

Torsdag d. 24. august kl. 08.00 – 11.00

(Der vil være indlagte pauser – se opslag)

 

Dyrlægebedømmelse i hal 7

Torsdag d. 24. august kl. 09.00 – 09.35

Gælder alle hingste

 

Rytter/fremviser/avlermøde i hal 46

Torsdag 24. august kl:08.45 – 08.55


Chipmærkning og DNA-kontrol
af evt. heste, der mangler mikrochip torsdag  d. 24. august kl. 18.30 -18.45 (I stald 44)


Bygningsbedømmelsen finder sted i hal 7


Kåringskommision:

John Siiger Hansen, DK (dommerformand)

Jón Vilmundarson, IS

Dommersupplant: NN

Se også praktisk hesteejerbrev her for flere oplysninger.

 

Program

Onsdag d. 23. august

Kl. 15.00 – 20.00 Indsyning

Kl. 18.00 – 20.00 Måling

 

Torsdag d. 24. august

Kl. 08.00 – 11.00 Måling

Kl. 09.00 – 09.35 Dyrlægebedømmelse

 

 Hal 7 Bygningsbedømmelser

 

Kl: 10.00 – 11.20 Hold 1 BYG 8 stk

Prg.nr Hest Fremviser
329 Kjarnorka fra Tindsgarði Søren Madsen
305 Vidir fra Lynghaga Steffi Svendsen
330 Ómega fra Katulabo Agnar S. Stefansson
319 Álfadis fra Toosholm Søren Madsen
325 Lilja fra Skelgården Rasmus Møller Jensen
327 Nipa fra Lærkegården Steffi Svendsen
328 Mánadís fra Rendborg Søren Madsen
318 Prinsessa II fra Katulabo Agnar S. Stefansson

 

 

Kl. 11.25 – 12.50 Hold 2 BYG 8 stk

Prg.nr Hest Fremviser
304 Tangó fra Sperrestrup Stinna Larsen
316 Svartarúna fra Grønkær Steffi Svendsen
320 Djasn fra Jespersgaarde Dorthe Ellgaard
321 Àgustina fra Midhúsum Rasmus Møller Jensen
317 Pandóra fra Katulabo Agnar S. Stefansson
315 Diva fra Vestri-Leiragørdum Steffi Svendsen
618 Wildcard Søren Madsen
308 Harpa fra Stutteri Brun Elin Bjanadóttir

 

 

Kl. 12.50 – 14.00 Frokostpause.

 

 Kåringsbanen

 

Kl. 14.00 – 15:40   Hold 1 RID 10 stk.

Prg.nr Hest Fremviser
329 Kjarnorka fra Tindsgarði Søren Madsen
305 Vidir fra Lynghaga Steffi Svendsen
330 Ómega fra Katulabo Agnar S. Stefansson
324 Eldvør fra Torupgård Melina Dahl
319 Álfadis fra Toosholm Søren Madsen
325 Lilja fra Skelgården Rasmus Møller Jensen
327 Nipa fra Lærkegården Steffi Svendsen
314 Ysa fra Store Skovgaard Alberte Møller-San Pedro
318 Prinsessa II fra Katulabo Agnar S. Stefansson
328 Mánadís fra Rendborg Søren Madsen

 

 

Kl. 15.40 – 16.10.    Banepleje og pause

 

 

Kl. 16:10 – 18:00 Hold. 2.RID ( 11 stk.)

Prg.nr Hest Fremviser
311 Nunna fra Gudbæk Søren Madsen
316 Svartarúna fra Grønkær Steffi Svendsen
304 Tangó fra Sperrestrup Stinna Larsen
300 Gandálfur fra Skyggefaxe Josefine Jakobsson
321 Àgustina fra Midhúsum Rasmus Møller Jensen
301 Bógatýr fra Feti Søren Madsen
326 Sæunn fra Teland Steffi Svendsen
320 Djasn fra Jespersgaarde Dorthe Ellgaard
317 Pandóra fra Katulabo Agnar S. Stefansson
315 Diva fra Vestri-Leiragørdum Steffi Svendsen
618 Wildcard Søren Madsen

 

Fredag d. 25. august

 

Kl. 08.30 Dyrlægebedømmelse af evt halte heste


Kl. 09:00 – ca 11:30
Ridebedømmelse i grupper – eksakt program laves torsdag aften.

 

Se program i staldinformationen og DI´s side på Facebook.

 

Tak for denne gang. Kom godt hjem og på gensyn til kåring i 2018.

 

Ret til ændringer forbeholdes!