Sejrssøndag! Danmarksmestre og kombinationsvindere

Søndag blev der atter afviklet finaler ved årets DM på Landskuepladsen i Herning. Det gik stærkt  – rigtig stærkt!

Man skulle være på dupperne for at kunne følge med de mange udnævnelser af Danmarksmestre! Der lød stribevis af hurraråb, og der blev sagt tillykke igen og igen på henholdsvis sports- og gædingakeppnibanen dagen igennem. Fra Dansk Islandshesteforening skal der også til søndagens medalje-tagere lyde et stort tillykke!

Herunder finder du en oversigt over søndagens Danmarksmestre samt kombinationsvinderne.

Vi skal på forhånd beklage at ikke alle guld-, sølv- og bronzevindere er afbilledet. Det skyldes travlhed og besøg af TV-Midtvest, som senere søndag aften sendte et fint indslag fra DM – se det lige her.

 

V1 Senior A-finale

Foto: KC

1. Dennis Hedebo Johansen med Kolfaxi frá Blesastöðum 1A 7,23
2. Tine Terkildsen med Hrímnir frá Ósi 7,13
3. Veronika Rauch med Garpur fra Højgaarden 6,97

V1 Ungrytter A-finale
1. Frederikke Bøgeblad Larsen med Veigur frá Eystri-Hól 6,93
2. Kristine B. Jørgensen med Týr frá Þverá II 6,86
3. Rosemarie Wodschow med Léttir fra Hellesylt 6,57

V1 Junior A-finale
1. Alva Bonde Hjortkjær med Öst frá Kvistum 6,03
2. Emilie Saaugaard- Haaning med Glæpur frá Nr. Tolstrup 5,90
3. Louise Rokkjær Simonsen med Hugsýn fra Skarholt med 5,83

 

T2 Senior A-finale
1. Susanne Larsen Murphy med Brúsi fra Helledige med 8,34
2. Julie Christiansen med Bliki frá Efri-Rauðalæk 7,75
3. Steffi Svendsen med Víðir frá Lynghaga 7,46

T2 Ungrytter A-finale
1. Sasha Sommer med Meyvant frá Feti 6,92
2. Lea Albeck Laursen med Eitill frá Leysingjastöðum II 6,42
3. Ida Emilie Kaasgaard med Naskur frá Búlandi 6,42

T2 Junior A-finale
1. Ida Gerdes Bastrup med Jóki fra Bispegården 6,21
2. Luna Christensen med Katla fra Skagway 5,92
3. Louise Rokkjær Simonsen med Hugsýn fra Skarholt 5,46

 

Karlslund T1 Senior A-finale

Foto: KC

1. Jóhann Rúnar Skúlason med Finnbogi frá Minni-Reykjum 8,22
2. Frederikke Stougård med Börkur frá Sólheimum 8,17
3. Caroline Poulsen med Helgi frá Stafholti 7,56

Karlslund T1 Ungrytter A-finale
1. Sarah Rosenberg Asmussen med Jósep frá Skarði 7,72
2. Emilie Tofte Ambo med Dugur frá Þúfu í Landeyjum 7,50
3. Clara Håkonsson med Kolfaxi fra Lilleheden 7,00

 

Foto: KC

Eques F1 Senior A-finale
1. Jón Stenild med Eilífur fra Teglborg 7,74
2. Sys Pilegaard med Muni vom Hrafnsholt 7,33
3. Rasmus Møller Jensen med Farsæll vom Hrafnsholt 7,02

 

P2 Senior

Foto: KC

1. Charlotte Cook med Sæla frá Þóreyjarnúpi 7,08
2. Thomas Rørvang med Toppur frá Skarði 1 6,98
3. Caroline Storch med Saga fra Vingegården 6,82

P2 Junior
1. Laura Arboe med Fidla fra Árbærjahjáleigu 5,55

P2 Ungryttter
1. Amalie Astrup Jacobi med Steinn frá Bakkakoti 5,97
2. Nanna Lanzky Otto med Ondrun fra Bøgegården 5,43
3. Julie Sneholt med Snöggur fra Skovgården 5,38

 

GDA Senior A-finale
Ágústínus frá Melaleiti med Sölvi Sigurðarson 8,576
Valur fra Kelkudal med Siggi Oskarsson  8,433
Saga fra Langtved med Pernille Mølgaard Nielsen 8,340

 

Foto: KC

GDB A-finale
Fluga frá Langsstöðum med Sys Pilegaard 8,666
Sjarmi frá Vatnsleysu med Tania Højvang Jensen 8,640
Orka fra Hyldsbæk med Camilla Jørgensen 8,403

GDY A-finale
Glymur frá Grófargili med Anna Albinus Skadhede 8,412
Sörli fra Stutteri Borg med Mathilde Fredsgaard Obelitz 8,352
Folda frá Dallandi med Maja Nymann Blitskov 8,288

Foto: KC

GDT A-finale
Depill fra Vivildgård med Anne Kathrine Carlsen 8,420
Sóley fra Østergård med Maja Kallmayer 8,185
Lind frá Læk med Ida Olsen Henriksen 8,130

Foto: KC

GDC A-finale
Hvatur frá Hvítanesi med Askja Thorsdottir 8,430
Korka fra Gunderstofte med Karla Rokkedal 8,255
Ösp frá Kvistum med Alva Bonde Hjortkjær 8,255

Du kan se torsdagens Danmarksmestre lige her

Du kan se lørdagens Danmarksmestre lige her

 

Kombinationsvindere

5-gangskombination:

Senior:
1) Hans-Christian Løwe, Eldjárn fra Vivildhård, 22,11
2) Rasmus Møller Jensen, Garpur fra Kjarri, 21,00
2) Anne Sofie Nielsen, Salka frá Lækjatbotnum, 18,64

Ungrytter:
1) Maja Nymann Biltskov, Ljóno frá Ketilsstöðum, 18,31
2) Natalie Fischer, Ímmir fra Egeskov, 18,00
3) Marie Rytter, Kilja fra Debelmose, 16,96

 

4-gangs kombination

Senior:
1) Jóhann R. Skúlason, Finnbogi frá Minni-Reykjum, 15,57
2) Dennis Hedebo Johansen, Kolfaxi fra Blesastöðum 1A, 15,07
3) Susanne Larsen Murphy, Brúsi fra Helledige, 14,57

Ungrytter
1) Rosemarie Wodschow, Léttir fra Hellesylt, 13,80
2) Sasha Sommer, Meyvant frá Feti, 13,34
3) Emilie Tofte Ambo, Dugur frá  Púfu í Landeyjum, 13,26

Junior
1) Alba Bonde Hjortkær, Ösp frá Kvistum, 11,80
2) Luna Christensen, Katæs fra Skagway, 11,67
3) Emilie Saaugaard-Haaning, Glæpur fra Nr. Tolstrup, 11,64

 

 


Fra venstre: Alba Bonde Hjortkær og Emilie Saaugaard-Haaning. Foto: KC.

 


Fra venstre: Sasha Sommer, Rosemarie Wodschow og Emilie Tofte Ambo. Foto: KC.

 

Fra venstre: Dennis Hedebo Johansen, Jóhann R. Skúlason (junior), Susanne Larsen Murphy. Foto: KC.