Danske mestre & rekorder

Danske Rekorder

250 m. pas – Søren Madsen & Hárekur fra Hákoti: 21,49 sek, (VM 2015)
Speedpas –  Tania Højvang Olsen & Sólon fra Strø: 7,52 sek (NM 2008)
150 m. pas – Guðmundur Björgvinsson & Reddi fra Lykkegården: 13,8 sek (1999)

Danske Mestre 1970 – 2014

4-gang 4.1 senior

2016 Søren Madsen Snorri f. Enighed
2015 Trine Risvang – Hylur frá Austurkoti (7,67)
2014 Trine Risvang – Hylur frá Austurkoti
2013 Anne Stine Haugen – Muni frá Kvistum
2012 Isabelle Felsum – Viktor fra Diisa
2011 Isabelle Felsum – Viktor fra Diisa
2010 Dorte Rasmussen – Gumi frá Strandarhöfði
2009 Julie Christiansen – Sporður frá Höskuldsstöðum
2008 Julie Christiansen – Gellir fra Arnakka
2007 Dorte Rasmussen – Gumi frá Stranðahöfði
2006 Anne Balslev – Sæli frá Holtsmula
2005 Lone Banke – Valtyr f. Carlshøj
2004 Jon Stenild – Straumur fra Kirkjubæ
2003 Dorte Stougaard – Glampi fra Kjarri
2002 Lone Banke  – Tinni fra Lækjardal
2001 Isabelle Felsum – Garpur fra Hemlu
2000 Gummi Bjørgvinsson – Þokki fra Bjarnanes
1999 June Padtoft Hansen – Gammur frá Vatnsleysu
1998 Johann R. Skulason – Nattþrymur frá Arnþorsholti
1997 Johann R. Skulason – Penni frá Sydstu-Grund
1996 Johann R. Skulason – Penni frá Sydstu-Grund
1995 Anne Sofie Nielsen – Stormsker frá Akureyri
1994 Dorte Rasmussen – Fengur fra Fuglsang
1993 Emil Olsen – Rune frá Hvassafelli
1992 Charlotte Baunehøj – Trausti fra Bøgvad
1991 Charlotte Baunehøj – Trausti fra Bøgvad
1990 Dorte Rasmussen – Fengur fra Fuglsang
1989 Ellen Tamdrup – Krafla fra Søtofte
1988 Bodil Fryd – Djakni fra Fruegård
1987 Eva G.Rasmussen – Þokki fra V. Leirargardi
1986 Lone Jensen  – Grani fra Nymindegab
1985 Lone Jensen  – Grani fra Nymindegab
1983 Lone Jensen  – Grani fra Nymindegab
1982 Preben Troels-Smith – Vængur fra Højbjerg
1981 Lisa Møller Hansen – Fluga fra Hørslev
1980  Asgeir Grant – Glammur
1979 Henning Jensen – Bliki fra Torup Bakkegaard
1978 Ole Lassen – Glanni
1974 Astrid Jonsson – Ljoska frá Hella
1973 Verner Bruun  – Gladur
1972 Fritz Haug  – Vindur frá Alfsnes
1971 Gunnar Jonsson – Ljoska frá Hella
1970 Gunnar Jonsson – Ljoska frá Hella

4-gang 4.1 ungrytter

2016 Sarah Rosenberg Asmussen Jósep frá Skarð
2015 Kristine Borup Jørgensen – Týr f. Þveraa II (7,27)
2014 Thomas Vilain Rørvang – Ylur fra Hvitanesi
2013 Thomas Vilain Rørvang – Ylur fra Hvitanesi
2012 Sys Pilegård – Oskar frá Akureyri
2011 Thomas Vilain Rørvang – Peyr frá Akranesi
2010 Ellen Pedersen – Örn frá Grímshúsum
2009 Thomas Vilain Rørvang – þeyr frá Akransi
2008 Kasper Brøndel – Moldi fra Havregården
2007 Ditte Søeborg – Dár frá Kjartanstöðum
2006 Stephanie Nielsen – Vikingur frá Skadi
2005 Kirstine Segall – Póstur fra Dalur
2004 Christina Johansen – Vølva fra Rosenlund
2003 Nanna Dubgård – Sindri frá Vindasi
2002 Tinna V. Madsen – Gæfur fra Ebeltoft

4-gang 4.1 junior

2016 Josephine Østerheden Mörður frá Miðhjáleigu
2015 Alberte Munk Vallentin – Gestur f. Guldbæk (6,23)
2014 Sarah Rosenberg Asmussen – Sævar frá Mosfellsbæ
2013 Anna Albinus Skadhede – Vigdís frá Vakurstöðum
2012 Liv Askær – Háfeti fra Moselundgård
2011 Emilie Sofie Ternvalt – Helmingur frá Brattholti
2010 Liv Langvad – Smellur frá Reykjavík
2009 Ditte Byskov – Vængur fra Brúnum
2008 Thomas Vilain Rørvang – Þeyr frá Akranesi
2007 Emilie von Barnekow – Pétur fra Canada
2006 Carina Skriver Sehested – Vignir fra Åstedet
2005 Ditte Søeborg – Jarpstjarna f. Hillerød Overdrev
2004 Pernille Lyager Møller – Drift fra Grastenhus
2003 Janni Rønnow Bach – Perla fra Vindasi
2002 Rikke Dam Nielsen – Gná frá Vindasi
2001 Tinna V. Madsen – Herfa fra Kopvogi
2000 Rikke Dam Nielsen – Öngull fra Arbakka
1999 Tania Højvang Olsen – Katla fra Tyvekrogen
1998 Malu Logan  – Una fra Hvam
1997 Malu Logan  – Una fra Hvam
1996 June Padtoft Hansen – Gammur frá Vatnsleysa
1973 Astrid Jonsson – Ljoska fra Hella
1972 Jens Iversen  – Vindur frá Alfsnes
1971 Gitte Brecht-Nielsen – Stjarni frá Korpulfsstadir

5-gang 5.1 senior

2016 Sys Pilegaard – Muni vom Hrafnsholt
2015 Julie Christiansen – Hugur f. Flugumýri II (7,33)
2014 Hans-Christian Løwe – Eldjárn fra Vivildgård
2013 Anne Sofie Nielsen – Örn frá Efri-Gegnishólum
2012 Rasmus Møller Jensen – Arnþor fra Auðsholtshjáleigu
2011 Samantha Leidesdorff – Farsaell von Hrafnsholt
2010 Jóhann R Skulason – Höfði frá Snjallsteinshöfða
2009 Dennis Hedebo Johansen – Albert fra Strandahöfða
2008 Fredrik Rydström – Krókur frá Efri-Rauðalæk
2007 Julie Chrisitansen – Numi frá Þóroddsstöðum
2006 Julie Christiansen – Ljósvaki frá Akureyri
2005 Julie Christiansen – Ljósvaki frá Akureyri
2004 Samantha Leidesdoff – Hrannar
2003 Guðmundur Björgvinsson – Hlynur frá Kjarnholtum 1
2002 Rasmus M. Jensen – Joreykur frá Beinakeldu
2001 Samantha Laidesdoff – Depill frá Votmula
2000 Lone Banke  – Losti frá Middal
1999 Samantha Leidesdoff – Depill frá Votmula
1998 Dorte Stougaard – Svadifari fra Heager
1997 Samantha Leidesdoff – Depill frá Votmula
1996 Dorte Stougaard – Svadilfari fra Heager
1995 Caroline Rewers – Yngri frá Reykjavik
1994 Caroline Rewers – Yngri frá Reykjavik
1993 Dorte Stougaard – Stormur fra Nr. Felding
1992 Dorte Stougaard – Svadilfari fra Heager
1991 Dorte Stougaard – Lettfeti frá Hvassafell
1990 Dorte Stougaard – Lettfeti frá Hvassafell
1989 Höskulður Þrainsson – Kvistur frá Gerðum
1988 Dorte Rasmussen – Neisti fra Fuglsang
1987 Dorte Rasmussen – Blossi fra Endrup Hegn
1986 Dorte Rasmussen – Blossi fra Endrup Hegn
1985 Christina Larsen – Topar fra Holme
1983 Hans Olaf Hansen – Svadi fra Skovgård
1982 Hans Olaf Hansen – Vængur fra Højbjerg
1981 Birgitte Kjær – Pytur Brutus fra Langelandsgården
1980 Charlotte Tams – Gordon frá Stora-hof
1979 Jens Iversen  – Vindskjoni frá Alfsnes
1978 Jens Iversen  – Vindskjoni frá Alfsnes
1974 Jens Iversen  – Vindskjoni frá Alfsnes
1973 Inger Mikkelsen – Hroki
1972 Pernille Langvad – Hrimner frá Hraunbær
1971 Pernille Langvad – Hrimner frá Hraunbær
1970 Pernille Langvad – Hrimner frá Hraunbær

5-gang 5.1 ung

2016 Cecilie Østergaard Kilja fra Debelmose
2015 Kristian Tofte Ambo – Tónn fra Olafsbergi (6,62)
2014 Ida-Marie Ulbæk – Þorgunn fra Feti
2013 Ida-Marie Ulbæk – Porgunn fra Feti
2012 Cecilie Catharina Langvad – Gjola frá Tungukoti
2011 Camilla Jørgensen – Númi frá Þóroddsstöðum
2010 Camilla Jørgensen – Numi frá Þóroddsstöðum
2009 Sabrina Lundsgård -Leth – Gymir fra Guldbæk
2008 Sabrina Lundsgaard-Leth – Flugar frá Litlu-Sandvik
2007 Tinna V. Madsen – Gæfur fra Ebeltoft
2006 Rikke Dam Nielsen – Solfari fra Drastrup
2005 Rikke Dam Nielsen – Solfari fra Drastrup
2004 Rikke Dam Nielsen – Solfari fra Drastrup
2003 Kirstine Segall  – Kjarni fra Tyrevoldsdal

5-gang 5.1 junior

2016 Nicoline Lie Thisted, Dimma fra Vindhøj
2015 –
2014 Sara Arboe – Blossi fra Efrigegisholum
2013 Anna Caroline Hjort-Larsen – Sóley fra Steinsholti
2012 Anne Caroline Hjort-Larsen – Sóley frá Steinsholti
2011 Rebekka Hyldgaard – Sókron fra Mikkelsholt
2010 Rebekka Hyldgaard – Sòkron fra Mikkelsholt
2009 Sophie Honore Lilleris – Hrimnir von der Mellingbek
2008 Emil Fredsgaard Obelitz – Kátur frá Snararp
2007 –
2006 –
2005 –
2004 Stephanie Nielsen – Sikill fra Hofi
2003 Helle Rosendal – Raudur fra Egemose
2002 Kirstine Segall – Kjarni fra Tyrevoldsdal
2001 Søren Madsen – Assa fra Hallkelsstadahild
1998 Dennis H. Larsen – Gosi fra Søbakkegård

Tölt T.1 senior

2016  Johann Runar Skulason – Finnbogi frá Minni-Reykjum
2015 Jóhann Rúnar Skúlason – Garpur fra Højgården (8,11)
2014 Jóhann Rúnar Skúlason – Snugg fra Grundet Hus
2013 Jóhann R. Skúlason – Hnokki fra Fellskoti
2012 Christina Johansen – Tjörvi fra Sunnuhvoli
2011 Jóhann Rúnar Skúlason – Hnokki frá Fellskoti
2010 Dorte Rasmussen – Gumi frá Strandarhöfði
2009 Chatrine Brusgaard – Jón frá Hala
2008 Sanne Thiemke – Dár frá Kjartanstöðum
2007 Jóhann R. Skuúasson – Hvinur frá Holtsmuli
2006 Rasmus Møller Jensen – Gustur frá Kjarri
2005 Chatrine Brusgaard – Jón frá Hala
2004 Kirstine Segall – Postur fra Dalur
2003 Johann R. Skulason – Snarpur frá Kjartansstöðum
2002 Chatrine Brusgaard – Jón frá Hela
2001 Mette Logan – Austri frá Austurkoti
2000 Gummi Bjornvinsson – Þokki frá Bjarnanes
1999 Johann R. Skulason – Fengur frá Ibisholi
1998 Johann R. Skulason – Nattþrymur frá Arnþorsholti
1997 Johann R. Skulason – Penni frá Sydstu-Grund
1996 Johann R. Skulason – Penni frá Sydstu-Grund
1995 Dorte Rasmussen – Fengur fra Fuglsang
1994 Dorte Rasmussen – Fengur fra Fuglsang
1993 Dorte Rasmussen – Fengur fra Fuglsang
1992 Dorte Rasmussen Fengur fra Fuglsang
1991 Dorte Rasmussen – Fengur fra Fuglsang
1990 Dorte Rasmussen – Fengur fra Fuglsang
1989 Höskulður Þrainsson – Kvistur frá Gerðum
1988 Bodil Fryd – Djakni fra Fruegård
1987 Eva G. Rasmussen – Pokki frá Leirargardi
1986 Lone Jensen – Grani fra Nymindegab
1985 Henning Jensen – Prinsessa fra Nørregård
1984 –
1983 Preben Troels-Smith – Vængur fra Højbjerg
1982 Preben Troels-Smith – Vængur fra Højbjerg
1981 –
1980 Ole Ulriksen  – Sóti
1975 Poul Erik Jensen – Tvistur frá Krossanes
1974 Erland Vøjcik  – Funi
1973 Poul Erik Jensen – Tvistur frá Krossanes
1972 Fritz Haug  – Vindur frá Alfsnes
1971 Gunnar Jonsson – Ljoska frá Hella
1970 Gunnar Jonsson – Ljoska frá Hella

Tölt T.1 ung

2016 Sarah Rosenberg Asmussen  – Jósep frá Skarði
2015 Frederikke Stougaard – Börkur fra Solheimum (7,67)
2014 Thomas Vilain Rørvang – Ylur fra Hvitanesi
2013 Caroline Poulsen – Helgi frá Stafholti
2012 Sys Pilegård – Oskar frá Akureyri
2011 Ditte Søeborg – Dár frá Kjartansstöðum
2010 Sys Pilegaard – Óskar frá Akureyri
2009 Ditte Søeborg – Spyrnir fra Hemlu
2008 Janni Rønnow Bach – Perla frá Vindási
2007 Ditte Søeborg – Dár frá Kjartanstöðum
2006 Christina Johansen – Völva fra Rosenlund
2005 Kirstine Segall – Póstur fra Dalur
2004 Tinna Viskum Madsen – Gæfur fra Ebeltoft
2003 Kristine Segall  – Slæða frá Brekku
2002 Christina Johansen – Katla frá Laxnes

Tölt T.1 junior

2016 Emilie Saaugaard-Haaning – Glæpur fra Nr. Tolstrup
2015 Søs Neergaard Andersen – Leiknir fra Søtofte (5,72)
2014 Astrid Ginnerup Jørgensen -. Eyvindur fra Egilsstaðabæ
2013 Caroline Marcker Christiansen – Kolur fra Kjarnholtum
2012 Sarah Rosenberg Asmussen – Blakkur frá Brimnesi
2011 Magnus Klindt – Ás fra Lærkegården
2010 Liv Langvad – Smellur frá Reykjavik
2009 Ditte Byskov – Vængur fra Brúnum
2008 Thomas Vilain Rørvang – Þeyr frá Akranesi
2007 Mathilde Jacobsen – Gnýr frá Hreppholum
2006 Ditte Søeborg – Dár frá Kjartanstödum
2005 Ditte Søeborg – Vala f. Fjalli
2004 Pernille Lyager Møller – Drift fra Grastenhus
2003 Janni Rønnow Bach – Perla frá Vindasi
2002 Maja Vogh  – Glæta frá Fjalli
2001 Tinna V. Madsen – Herfa frá Kopavogi
2000 Rikke Dam Nielsen – Öngull frá Arbakka
1999 Tanja Højvang Olsen – Katla fra Tyvekrogen
1998 Isabelle Falsum  – Garpur frá Hemlu
1997 Malu Logan  – Una fra Hvam
1996 Anne Balslev  – Troða frá Brimmesi
1992 Caroline Rewers – Lullari fra Toksvig
1975 Astrid Jonsson – Faxi frá Bæ
1973 Pia Hansen – Blakkur
1972 Jens Iversen  – Vindur frá Alfsnes
1970 Pernille Langvad – Hrimner frá Hraunbær

Tölt T.2 senior

2016 Sys Pilegaard Muni vom Hrafnsholt
2015 Julie Christiansen – Straumur frá Sejabrekku (8,25)
2014 Jeanette Holst Gohn – Josep fra Skardi
2013 Julie Christiansen – Straumur frá Seljabrekku
2012 Anne Sofie Nielsen – Nökkvi fra Ryethøj
2011 Anne Sofie Nielsen – Nökkvi fra Ryethøj
2010 Anne Sofie Nielsen – Nökkvi fra Ryethøj
2009 Dennis Hedebo Johansen – Albert fra Stranðahöfða
2008 Anne Sofie Nielsen – Nökkvi fra Ryethøj
2007 Julie Christiansen – Vignir fra Åstedet
2006 Anne Sofie Nielsen – Nökkvi fra Ryethøj
2005 Julie Christiansen – Grani
2004 Dorte Rasmussen – Glitnir fra Strandarhofda
2003 Anne Balslev  – Hrammur frá Þoreyjarnupi
2002 Anne Balslev  – Hrammur frá Þoreyjarnupi
2001 Anne Balslev  – Hrammur frá Þoreyjarnupi
2000 Anne Balslev  – Hrannar frá Kyrholti
1999 Anne Sofie Nielsen – Vængur frá Engimyri
1998 Samantha Leidesdoff – Depill frá Vótmula
1997 Johann R. Skulason – Glammur frá Eyrarbakka
1996 Anne Sofie Nielsen – Sæfaxi fra Susja
1995 Mette-Line Larsen – Lettir fra Åsted Mølle
1994 Mette-Line Larsen – Lettir fra Åsted Mølle
1993 Nanna Madsen – Leira fra Bogense
1990 Hanne Mikkelsen – Lettir fra Brusbjerg
1989 Kristine Barner – Jarpur fra Sdr.Vinge

Tölt T.2 ung

2016 Sofie Panduro -Hreinn frá Votmúla 1
2015 Louise Linde Andersen – Visir frá Syðra Langholti (6,58)
2014 Kristian Tofte Ambo – Eldfari fra Langtved
2013 Sofie Panduro – Hreinn frá Votmúla
2012 Ditte Søeborg – Spynir fra Hemlu
2011 Ditte Søeborg – Spyrnir frá Hemlu
2010 Emil Fredsgaard Obelitz – Spyrnir frá Sigridástödum
2009 Camilla Christensen – Nóttfari fra Breth
2008 Sabine Mogensen – Prinsessa fra Pegasus
2007 Rikke Dam Nielsen – Sólfari fra Drastrup
2006 –
2005 Rikke Dam Nielsen – Sólfari fra Drastrup
2004 Glennie Kjeldsen – Fakur fra Guldbæk
2003 Marianne Neumann – Arsol fra Frederikshvile

Tölt T.2 junior

2016 Catharina Smidth – Nökkvi fra Ryethøj
2015 Liv Mørkbak Andreasen  – Jóki f. Bispegården (6,42)
2014 Martin Rokkjær Simonsen – Frekja fra Kraghøj
2013 Sara Arbro – Prinsessa fra Pegasus
2012 Sara Arbro – Prinsessa fra Pegasus
2011 Sigrid Bisgaard Amstrup – Léttfeti fra Oversø
2010 Emilie Sofie Ternvalt – Jökull frá Kálfholti
2009 Sarah Bunzel – Abel fra Frederikshvile
2008 Amalie Møller-San Pedro – Heikir frá Kjartanstöðum
2007 –
2006 Carina Skriver Sehested – Vignir fra Åstedet
2005 Gitte Johansen – Andvari fra Højtoften
2004 Carina Skriver – Vignir fra Åstedet
2003 Carina Skriver – Vignir fra Åstedet
2000 Kristine Segall – Kjarni fra Tyrevoldsdal
1997 Malu Logan  – Tjaldur fra Jeppes Torn

Pas P.3. 150 m.

2016
2015 –
2014 –
2013 –
2012 Jón Stenild – Hamur fra Blesastöðum
2011 Jón Stenild – Hamur frá Blesastöðum
2010 Jón Stenild – Hamur frá Blesastöðum
2009 –
2008 Samantha Leidesdorff – Mondrian von Lukkahof
2007 Jón Stenild – Lettir fra Søtofte
2006 Samantha Leidesdorff – Fákur f. Holti
2005 Samantha Leidesdorff – Fákur f. Holti 13,97 sek.

Pas P.3. 150 m. Ung

2016
2015 –
2014 –
2013 –
2012 Ditte Byskov – Dofri fra Oddsstöðum
2011 Sys Pilegaard – Virding frá Úlfsstöðum
2010 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2009 –
2008 Helle Rosendal – Ölvadur vom Faxaból
2007 Mette K. Christiansen – Atli fra Katulabo

Pas P.3. 150 m. Junior

2016
2015 –
2014 –
2013 –
2012 –
2011 –
2010 Julia Hauge van Zaane – Fífa vom Störtal
2009 –
2008 Thomas Vilain Rørvang – Hremmsa frá Strandarhöfði

Pas  P.1 250 m.

2016 Charlotte Cook – Sæla fra Poreyjarnupi
2015 Charlotte Cook – Sæla f. Þóreyjarnupi (22,02 sek.)
2014 Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti
2013 Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti
2012 Siggi Oskarsson – Komakur fra Kjarnholtum I
2011 Iben Katrine Andersen – Skuggi frá Hávarðarkoti
2010 Tania Højvang Olsen – Sólon fra Strø
2009 Tania Højvang Olsen – Sólon fra Strø
2008 Sigurður H. Óskarsson – Kolbein frá Þóroddstöðum
2007 Sigurdur Óskarson – Kormakur frá Kjarnholtum
2006 Samantha Leidesdorff – Fákur f. Holti
2005 Stefan Langvad – Kormáur f. Kjarnholtum 23,00 sek.
2004 Samantha Leidesdoff – Fakur fra Holi
2003 Samantha Leidesdoff – Fakur fra Holi 22,3 sek.
2002 Samantha Leidesdoff – Fakur fra Holi 22,0 sek.
2001 Samantha Leidesdoff – Fakur fra Holi 22,7 sek.
2000 Anne Sofie Nielsen – Reddi fra Lykkegården
1999 Søren Witt  – Fluga fra Strø
1998 Johann R. Skulason – Reddi fra Lykkegården
1997 Samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi
1996 Samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi 22,8 sek.
1995 samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi
1994 Samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi 22,5 sek.
1993 Samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi 23,1 sek
1992 Samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi
1991 Stefan Langvad – Sörli fra Husfell
1990 Stefan Langvad – Klængur fra Ketilsstadir
1989 Dorte Stougaard – Dadi fra Gil
1988 Stefan Langvad – Klængur fra Ketilsstadir
1987 Dorthe Stougaard – Dadi fra Gil
1986 Dorte Rasmussen – Blossi fra Endrup Hegn
1985 Stefan Langvad – Sörli fra Husafell
1983 Dorte Rasmussen – Blossi fra Endrup Hegn
1981 Dorte Rasmussen – Blossi fra Endrup Hegn
1979 Jens Iversen  – Vindskjoni fra Alfsnes
1978 Jens Iversen  – Vindskjoni fra Alfsnes
1975 Jens Iversen – Mori fra Midbæ

Pas  P.1 250 m. ung

2016 Sofie Panduro-  Gammur frá Reykjavik
2015 Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik (23,92 sek.)
2014 Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
2013 Amalie Tangsgaard – Vakur fra Gultentorp
2012 –
2011 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2010 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2009 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2008 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2007 Mette K. Christiansen – Atli fra Katulabo

Pas  P.1 250 m. junior

2016 Laura Arboe – Fidla fra Árbærjahjáleigu
2015 –
2014 –
2013
2012 –
2011
2010 Julia Hauge van Zaane – Fífa vom Störtal

Stilpas SP.1 / PP.1

2016 Jens Iversen  -Dis fra Fjordgården
2015 Steffi Svendsen – Ljóni frá Ketilsstöðum (7,17)
2014 Tania Højvang Jensen – Sólon fra Strø
2013 Jón Stenild – Hamur fra Blesastöðum
2012 Jens Iversen – Glitnir fra Strandhöfda
2011 Fredrik Rydström – Krókur frá Efri-Rauðalæk
2010 Jón Stenild – Hamur frá Blesastöðum 2
2009 Rasmus Møller Jensen – Svipur fra Uppsølum
2008 Gunnar Hafdal – Þruma frá Glæsibæ
2007 Dorte Rasmussen – Glitnir frá Strandahöfða
2006 Rasmus Møller Jensen – Stjarni f. Dalsmynni
2005 Rasmus Møller Jensen – Stjarni f. Dalsmynni
2004 Søren Witt  – Solon fra Strø
2003 Samantha Leidesdoff – Fakur fra Holi
2002 Rasmus M. Jensen – Joreykur fra Beinakeldu
2001 Rasmus M. Jensen – Joreykur fra Beinakeldu
2000 Anne Sofie Nielsen – Reddi fra Lykkegården
1999  Bo Hansen – Fluga fra Ytra-Vallholti
1998 Samantha Leidesdoff Sputnik fra Holi
1997 Johann R. Skulason – Reddi fra Lykkegården
1996 Johann R. Skulason – Reddi fra Lykkegården
1995 Caroline Rewers – Yngri fra Reykjavik
1994 Rikke Jensen  – Simon fra Hofsstadir
1993 Samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi
1992 Anne Sofie Nielsen – Glokollur fra Brekkukoti
1991  Stefan Langvad – Klængur fra Ketilsstadir
1990 Finnbogi Gunnlaugsson – Kolskeggur fra Refsstadir
1989 Dorthe Stougaard – Dadi fra Gil
1988 Bo K. Sørensen – Brellir fra Bakkelygård
1987 Dorthe Stougaard – Dadi fra Gil
1986 Dorte Rasmussen – Blossi fra Endrup Hegn
1985 Dorte Rasmussen – Blossi fra Endrup Hegn
1983 Søren Witt  – Sleipnir fra Langelandsgården
1982 Hans Olaf Hansen – Hans Magnus fra Gadbjerg
1980 Lars Stig Andersen – Blesa

Stilpas PP.1 ung.

2016 Cecilie Østergaard – Bersi fra Legind
2015 Sascha Sommer – Snár f. Kjartanstöðum (5,80)
2014 Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
2013 Mathilde Fredsgaard Obelitz – Kátur Från Snararp
2012 Cecilie Catharina Langvad – Gjóla frá Tungukoti
2011 Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2010 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2009 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2008 Stine Mette Petersen – Kári fra Vestkysten
2007 Stine Mette Petersen – Kari fra Vestkysten
2006 Janni Rønnow Bach – Gæfa f. Lækjarskógi
2005 Janni Rønnow Bach – Gæfa f. Lækjarskógi
2004 – 2003 Mia Lill Lyndgaard – Þor fra Borgaholi

Stilpas PP1. Junior

2016 Catharina Smidth –  Hápunktur fra Nord
2014 –
2013 Sarah Rosenberg Asmussen – Fiðla frá Árbæjarhjáleigu II
2012
2011
2010 Mathilde Fredsgaard Obelitz – Kátur från Snararp
2009 –
2008 Emil Fredsgaard Obelitz – Kátur frá Snararp

Speedpas

2016 Charlotte Cook –  Sæla fra Poreyjarnupi
2015 Charlotte Cook – Sæla f. Þóreyjarnupi (7,61 sek.)
2014 Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti
2013 Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti
2012 Siggi Oskarsson – Kormakur fra Kjarnholtum I
2011 Mette Rousing Holm – Kormakur frá Kjarnholtum
2010 Mette Rousing Holm – Kormakur frá Kjarnholtum
2009 Malu Logan – Skyggnir fra Stóru-Ökrum
2008 Malu Logan – Skyggnir frá Storu-Ökrum
2007 Tanja H. Olsen – Sólon fra Strø
2006 Samantha Leidesdorff Fákur frá Holti
2005 Stefan Langvad – Kormáur f. Kjarnholtum 7,94 sek.
2004 Stefan Langvad – Kormakur fra Kjarnholtum I
2003 Samantha Leidesdoff – Depill fra Votmula
2002 Jesper Finderup – Dogg fra Søtofte
2001 Samantha Leidesdoff – Fakur fra Holi
2000 Omar Petursson – Gneisti fra Busbjerg
1999 Samantha Leidesdoff – Sputnik fra Holi
1998 Johann R. Skulason – Reddi fra Lykkegården
1997 Johann R. Skulason – Reddi fra Lykkegården

Speedpas P.2 Ungrytter

2016 Caroline Storch – Saga fra Vingegården
2015 Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik (7,88 sek.)
2014 Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
2013 Caroline Storch – Bóndi fra Ásgeirsbrekku
2012 Cecilie Catharina Langvad – Gjóla frá Tungukoti
2011 Sys Pilegaard – Virding frá Úlfsstöðum
2010 Thomas Rørvang – Kátína von Faxaból
2009 Thomas Vilain Rørvang – Katina frá Faxabol
2008 Helle Rosendal – Ölvadur vom Faxaból
2007 Stine Mette Pedersen – Kári fra Vestkysten
2006 Helle Rosendal – Övaldur frá Faxaból
2005 Ditte Folsach – þrusi f. Hávardakoti 8,71 sek.
2004 Stephanie Nielsen – Rak fra Mel
2003 Janni Rønnow Bach – Askja fra Feti

Speedpas P2. Junior

2016 Laura Arboe – Fidla fra Árbærjahjáleig
2015 Laura Arboe – Fiðla fra Árbærhjáleigu (9,43 sek.)
2014 Karoline Dahl Kjærulff – Kraftur von Winkelsett
2013 Sarah Rosenberg Asmussen – Fiðla frá Árbærjarhjáleigu II
2012 –
2011 –
2010 Julia Hauge van Zaane – Fífa vom Störtal
2009 Kristiane Brun Hansen – Valva fra Varmalæk
2008 Thomas Vilain Rørvang – Hremmsa frá Strandarhöfði

Kür / Freestyle FS.1

2008 Stine Holmgaard Christensen – Embla fra Skullerup
2007 Lone Würtz – Sleipnir frá Pórbergsstödum
2006 Lone Würtz – Sleipnir frá Pórbergsstödum
2005 Rikke Krarup Nielsen – Seth f. Nøddegården
2002 Julie Christiansen – Gandur von Brock
2001 Julie Christiansen – Gandur von Brock
2000 Isabelle Falsum – Garpur fra Hemlu
1999  Isabelle Falsum – Garpur fra Hemlu
1998 Mikala Saxe – Kolbrun fra Brjanslæk
1996 Rie Christensen – Hnokki
1995 Julie Christiansen – Landi fra Guldbæk
1994 Lone Nielsen – Torfi fra Bådstrup Mosegård’
1993 Lillian Pedersen – Grani fra Bakkegården
1992 Lone Nielsen – Torfi fra Båstrup Mosegård
1991 Caroline Rewers – Heimaey fra Nebbehus
1990 Bodil Fryd – Djakni fra Fruegård
1989 Lone Jensen – Grani fra Nymindegab
1987 Lone Jensen – Grani fra Nymindegab
1985  Lone Jensen – Grani fra Nymindegab
1983 Mette Skovbo – Lettir fra Sigluvik

 

Kombinationsvindere 2014

5-gang Julie Christiansen [S] – Hugur fra Flugumyri
5-gang Ida-Marie Ulbæk [U]  – Þorgunn fra Feti
4-gang Jóhann Rúnar Skúlason [S]  – Snugg fra Grundet Hus
4-gang Thomas Vilain Rørvang [U]  – Ylur fra Hvitanesi
4-gang Clara Håkonsson [J] – Kolfaxi fra Lilleheden

Kombinationsvindere 2013

Kombinationsvindere 2012

5-gang Julie Christiansen [S] –  Straumur fra Seljabrekku
5-gang Cecilie Catharina Langvad [U] – Gjola frá Tungukoti
4-gang Isabelle Felsum [S] – Viktor fra Diisa
4-gang Sys Pilegaard [U] – Oskar frá Akureyri
4-gang Sarah Rosenberg Asmussen [J] – Blakkur frá Brimnesi

Kombinationsvindere 2010

5-gang Fredrik Rydström[S] – Krókur frá Efri-Rauðalæk
4-gang Dorte Rasmussen[S] – Gumi frá Strandarhöfði
4-gang Sys Pilegaard[U] – Óskar frá Akureyri
4-gang Emilie Sofie Ternvalt[J] – Jökull frá Kálfholti

Kombinationsvindere 2009

4-Gang Junior Amalie Møller-San-Pedro – Heikir fra Kjartansstöðum
4-gang ung Ellen Pedersen – Örn fra Grimshusum
4-Gang Senior Julie Christiansen – Gellir fra Árbakka
5-Gang ung Emil Fredsgaard Obelitz – Bjargpór fra Blesastöðum
5-Gang Senior Rasmus Møller Jensen – Svipur fra Uppsølum

 

Gæðingakeppni

A-flok

2016 Siggi Oskarsson Djass f. Gardabæ
2015 Siggi Oskarsson – Djass fra Gardabæ (8,796)
2014 Siggi Oskarsson – Djass fra Gardabæ

B-flok

2016 Søren Madsen  – Tívar f. Moselundgård
2015 Stephanie Nielsen – Vala frá Sólvangi (8,977)
2014 Stephanie Nielsen – Vala frá Sólvangi

Young Adults

2016 Anna Albinus Skadhede –  Glymur frá Grófargili
2015 Sine Lund Jensen – Askur fra Nr. Hytten (8,380)
2014 Ida-Marie Ulbæk – Sylgja fra Auðsholtshjaleigu

Teenage

2016 Astrid Kastrup Bager  – Leiknir fra Søtofte
2015 Caroline Marcker Christiansen – Kolur frá Kjarnholtum (8,5)
2014 Sine Lund Jensen – Himna fra Nr. Hytten

Children

2016 Sigrun Sol Agnarsdottir – Hera frá Efri-Rauðalæk
2015 Askja Thorsdóttir – Ómur frá Gisholti
2014 Catharina Smidth – Hápunktur fra Nord

 

Danske mestre i ALRID

2016 Anne Steiner  – Depill fra Søborg
2015 Christina Dam – Merkur fra Hvolbæk
2014 Mette Koefoed- Silfurgeisli fra Fellskoti
2013 Christina Dam – Merkur fra Hvolbæk
2012 Charlotte Holst- Svala fra Stoubjerg
2011
2010 Ellen Kirstine Hvidt- Hárekur fra Isafold
2007 –
2006  –
2005  –
2004  –
2003  –
2002  Sanne Thiemke – Frosti fra Øland (Vilhemsborg/ Moesgård Skove)
2001 Iben Jensen – Mani fra Hjnukun (Tisvilde Hegn)
2000 Iben Jensen – Mani Fra Hjnukun (Skullerupholm Avlsgård)
1999  –
1998  Peter Thiemke – Mimir fra Stettekær (Tisvilde Hegn)
1997  Linda Bondesen – Vinur (Ledreborg, Sjælland)
1996  –
1995  Marit T. Johansen – Frosti fra Miðsitju(Ledreborg, Sjælland)
1994  Poul Rask – Prins fra Hjallanes (Hoverdal Plantage/Nørre Wosborg)
1993  Caroline Rewers – Heimaiy fra Næppehus (Fyn)
1992  Tine Gabs (ej DM) (Hoverdal Plantage/Nørre Wosborg)
1991  Caroline Rewers – Heimaey fra Næppehus (Linå Vesterskov)
1990  Caroline Rewers – Heimaey fra Næbbehus (Hoverdal Pl./Nørre Wosborg)
1989  Niels Jakobsen – Kylja (Langesø, Fyn)
1988  Jan Brock – Sørli fra Hemla (Hoverdal Pl./Nørre Wosborg)
1987  Poul Rask – Sølvi (Ledreborg, Sjælland)
1986  Nanna Madsen – Bragi (Hoverdal Plantage/ Nørre Wosborg)
1985  Poul Rask – Skari (Fyn)
1984  Nanna Madsen – Bragi (Mols)
1983  –
1982  –
1981  –
1980  Alrid afprøves for første gang. Ingen DM klasse Langesø. Fyn – Dorte Rasmussen vinder middelsvær

Årets rytter
2015 Rasmus Møller Jensen
2014 Julie Christiansen
2013 Isabelle Felsum
2011 Ditte Søeborg
2010 Dorte Rasmussen
2009 Dennis Hedebo Johansen
2008 Rasmus Møller Jensen
2007 Chatrine Brusgaard
2006 Flemming Larsen
2005 Julie Christiansen

Årets talent

2015 Sasha Sommer
2014 Martin Rokkjær Simonsen
2013 Caroline Poulsen
2011 Caroline Grønbek Nielsen
2010 Emil Fredsgaard Obelitz
2009 Lea Holm Thorup
2008 Amalie Møller-San Pedro
2007 Thomas Vilain Rørvang
2006 Søs Pilegaard
2005 Ditte Søeborg

Årets pasrytter
2015 Søren Madsen
2014 Iben Andersen
2013 Søren Madsen
2011 Tania Højvang Olsen
2010 Jon Stenild
2009 Tania Højvang Olsen
2008 Tania Højvang Olsen
2007 Sigurdur Óskarsson
2006 Sigurdur Óskarsson
2005 Rasmus M. Jensen

Årets Sponsorer
2013 Dansk Hesteforsikring
2011 CASCO
2010 Dansk hesteforsikring
2009 Egholm Malerfirma
2008 Stutteri Skovbogaard ved Mads Jørgensen
2007 Topreiter ved Bo Hansen
2006 Soul Horse ved Dorte Falengren
2005 Karlslund ved Søren Berg

Årets hjælper

2015 Alle frivillige som lægger et kæmpe arbejde i vores stævner
2014 Udtagelseskoomiteen (Lone Jensen, Lone Würtz & Pia Hansen)
2013 Alridudvalget
2011 Team Ivar Søeborg og Team Hedeland
2010 Sebastian Aagaard
2009 Helle Brendstrup
2008 Ivar Søeborg
2007 Michael Boberg
2006 Nina Andersen
2005 Bjarne Rosendahl

Årets gæðingakeppni-rytter
2015 Stephanie Nielsen
2014 Siggi Óskarsson
2013 Amalie Møller San-Pedro
2011 Stephanie Nielsen
2010 Agnar Snorri Stefansson

Årets ALRID-rytter
2015 Mette Kofoed
2014 Lis Steffensen
2013 Charlotte Holst
2011 Mathilde Landt
2010 Ellen Hvidt

Årets ungrytter
2015 Kristian Tofte Ambo
2014 Thomas Rørvang
2013 Cecilie Langvad

Årets juniorrytter
2015 Martin Rokkjær Simonsen
2014 Anna Caroline Hjorth-Larsen
2013 Emilie Sofie Ternvalt