Long Island Escorts Manhattan Escorts Newyork Escorts NYC Escorts Girl Lookup
Frilco Philippines Corporation

Friluftsrådets repræsentanter

Find din repræsentant i Friluftsrådet!

Repræsentanterne er med til at beskrive gode ridespor i deres respektive amter og kan svare på spørgsmål om lokale ridemuligheder. En repræsentant og dennes eventuelle suppleant er Dansk Islandshesteforenings lokale ”lyttepost”, når det gælder ridespor og viden om lokale ridemuligheder. Repræsentanterne indkaldes til årlige møder af Friluftsrådet i hvert amt, der hver har en amtsbestyrelse, sammensat af repræsentanter for 5-7 af Friluftsrådets lidt mere end 90 medlemsorganisationer. Friluftsrådets amtsbestyrelser beskæftiger sig med friluftsspørgsmål og høres i blandt andet fredningssager og om ansøgte tilskud fra Tips- og Lottomidlerne. Nogle af Dansk Islandshesteforenings repræsentanter er valgt ind i bestyrelsen i deres amt. Fællesnævneren for repræsentanterne er formanden for naturudvalget, der også er Dansk Islandshesteforenings kontaktperson til Friluftsrådet. Som regel holdes et årligt møde for samtlige DI’s repræsentanter, hvor naturridningen er på dagsordenen. Er du interesseret i at være med i det lokale arbejde for flere ridespor i naturen, samt at følge med i de lokale myndigheders stiplaner, eller måske selv har nogle ønsker om nye ridespor, kan du henvende dig til din repræsentant eller naturudvalget.

Dansk Islandshesteforenings repræsentanter til Friluftsrådets kredsbestyrelser:

Friluftsrådet Vendsyssel

Frederikshavn Kommune
Stina Hutzelsider, Rosenhøjvej 41, 9900 Frederikshavn
Tlf. 2334 2702, E-mail: stinahut@hotmail.com

Hjørring Kommune
Arne Ugilt, Sejtrækvej 2, Uggerby, 9800 Hjørring
Tlf. 2984 3985, E-mail: Ugilt@privat.dk

Anja Sigvard Nielsen, Skimminge 12, 9430 Vadum
Tlf. 2240 0262, E-mail: privat@forkanter.dk

Friluftsrådet Jammerbugt – Nordvest

Jakob Christensen, Stagstedvej 46, Stagsted, 9460 Brovst
Tlf. 2642 3232, E-mail: jakob.christensen@hey.com

Friluftsrådet Himmerland – Aalborg

Aalborg Kommune
Vibeke Rasmussen, Hvorupgårdvej 12, 9400 Nørresundby
tlf. 5057 6803, E-mail: vibekebille@gmail.com

Friluftsrådet LimfjordSyd

Viborg Kommune
Bent Melvej Nielsen, Røverdal 10, 8800 Viborg
Tlf. 40276566, E-mail: bmn50@mail.dk

Suppleant: Anette Ravn, Skelhøjevej 21, 8800 Viborg
E-mail: anette-ravn@jubii.dk

Skive Kommune
Karina Jensen, Agertoften 22, 7800 Skive
Tlf. 5196 6199, E-mail: kjens@live.dk

Friluftsrådet Østjylland

Norddjurs Kommune
Kirsten Strunge Ulrichsen, Strædet 5, 8500 Grenå
Tlf. 2060 2770 / 8632 7434, E-mail: ulrichsen@privat.dk

Suppleant: Ulla Sejersen, Stendyssevej 66, 8586 Ørum Djurs
Tlf. 86318212 / 61742580, E-mail: egeballegaard@mail.dk

Randers Kommune
Birgitte Frank, Venning Byvej 6, 8920 Randers NV
Tlf. 6175 8142, E-mail: birgitteamhoj@gmail.com

Bo Juncher, Venning Byvej 6, 8920 Randers NV
Tlf. 6175 8142, E-mail: bjuncher@gmail.com

Kirstine Juncher Husum, Nørreådalsvej 3, 8920 Randers NV
Tlf. 2992 9582, E-mail: kirstine.frank@gmail.com

Kristiane Klindt, Vester Vellingvej 18, Ålum, 8920 Randers NV
Tlf. 2826 6272, E-mail: kristianeklindt@gmail.com

Friluftsrådet Midtvestjylland

Ringkøbing-Skjern Kommune
Niels Jacobsen, Sdr. Klintvej 41, 6830 Nørre Nebel
Tlf. 4034 8137. E-mail:hektorh@outlook.dk

Peter Barner-Rasmussen, Hovervej 124, Hover, 6971 Spjald
Tlf. 2144 7501, E-mail: peterbarnerrasmussen@gmail.com

Steen Kim Clausen, Ringkøbingvej 60, Dejbjerg, 6900 Skjern
Tlf. 2288 3802, E-mail: dejbjergislandsheste@gmail.com

Friluftstrådet Søhøjlandet

Skanderborg Kommune
Karl Jørgen Hansen, Vitvedhedevej 21, 8660 Skanderborg
Tlf. 2993 2185, E-mail: karljorgens@gmail.com

Horsens Kommune
Thorkil Ejstrud, Gudenåvej 34, Sdr. Vissing, 8740 Brædstrup
Tlf. 2028 4648, E-mail: thorkil.ejstrud@hotmail.com

Friluftsrådet Aarhus Bugt

Odder Kommune
Pernille Vilholm Ibsen, Stiftelsesvej 14, 8300 Odder
Tlf. 3614 6500, E-mail: pernille@vilholmibsen.dk

Suppleant: Pernille B. Poulsen, Kildegårdsparken 1, 2.th, 8300 Odder
Tlf. 60933065, E-mail: Pernille_bp@hotmail.com

Friluftsrådet Sydvestjylland

Fanø Kommune
Karsten Schmidt, Slunden 1, Rindby Strand, 6720 Fanø
Tlf. 7516 3552, E-mail: b_k_schmidt@hotmail.com

Suppleant: Birgitte Looff Schmidt, Slunden 1, Rindby Strand, 6720 Fanø
Tlf. 7516 3552, E-mail:  b_k_schmidt@hotmail.com

Esbjerg Kommune
Julie Duedahl Sørensen, Drosselvænget 3, 6760 Ribe
Tlf. 2615 6213, E-mail: julieduedahl@gmail.com

Friluftsrådet Trekantområdet

Vejle Kommune
Rose Henriksen, Rosenvold 5, 7300 Jelling
Tlf. 7580 3324 / 2064 0434, E-mail: kastanjely@mail.dk

Vejen Kommune
Trine Sofie Nielsen, Læborgvej 19, Nyby, 6622 Bække
Tlf. 2365 0702, E-mail: trine.sofie@gmail.com

Ikast-Brande Kommune
Suppleant Lone Høgholt, Langebjergvej 15, 8654 Bryrup
Tlf. 7585 3804 / 2374 0575, E-mail: hoegholt@mail.dk

Friluftsrådet Sønderjylland Øst

Sønderborg Kommune
Henrik Egemose Hansen, Almsted 6, 6440 Augustenborg
Tlf. 7345 8089 / 6127 8089

Aabenraa Kommune
Jørgen Stærmose, Skyttehusvej 10, 6330 Padborg
Tlf. 5090 8578 / 9770 9493, E-mail: jorgenstaermose@gmail.com

Friluftsrådet Fyn-Nord

Middelfart Kommune
Erik Bukh, Vedelshavevej 17, 5466 Asperup
Tlf. 6448 1060 / 4026 7461, E-mail: mail@erikbukh.dk

Nordfyns Kommune
Katja Schütz, Østerballevej 18, 5450 Otterup
Tlf. 2340 9196, E-mail: katja_schuetz@yahoo.de

Odense Kommune
Suppleant Susanne Engelbrecht Mikkelsen, Kratholmvej 25, Fangel, 5260 Odense S
E-mail: Susanne.engelbrecht@gmail.com

Friluftsrådet Sydfyn

Fåborg-Midtfyn kommune
Annette Brask, Boltingevej 15, 5750 Ringe
Tlf. 6262 2005 / 2096 1447, E-mail: annette.brask@gmail.com

Friluftsrådet Nordvestsjælland

Odsherred Kommune
Claus Wallebo, Pavillonvej 2, Høve, 4550 Asnæs
Tlf. 4034 9060 / 2440 0997, E-mail: wallebo@live.dk

Holbæk Kommune
Jørn Hartvig Larsen, Ringstedvej 81, 4400 Mørkøv
Tlf. 4045 9432, E-mail: buedal@mail.tele.dk

Caroline Seehusen, Svinningevej 7, 4520 Svinninge
Tlf. 2078 9789, E-mail: cs@seedesing.dk

Friluftsrådet Roskilde

Roskilde Kommune
Anja Laustsen, Kirkerupvej 16, 4000 Roskilde
Tlf. 2065 2663, E-mail: laustenanja@gmail.com

Suppleant Jeannette Sol-Runge, Slæggerupvej 105, 4000 Roskilde
Tlf. 2232 0907, E-mail: equilima@gmail.com

Lejre Kommune
Majbritt Abildgaard Westh, Tokkerupvej 3, Osted, 4320 Lejre
Tlf. 2938 7790, E-mail: majbritt@mannerup.dk

Friluftsrådet Sydvestsjælland

Næstved Kommune
Helle Jessen, Havbakken 285, 4736 Karrebæksminde
Tlf. 5550 1809, E-mail: susaahelle@mail.tele.dk

Suppleant Dot Kjelbo, Bromme Østermark 21, 4190 Munke Bjergby
Tlf. 5785 4880 / 3061 3953, E-mail: dot@kejlbo.dk

Friluftsrådet Østsjælland

Ringsted Kommune
Ingelise Lund, Kværkebyvej 84, Kværkeby, 4100 Ringsted
Tlf. 2043 8015, E-mail: ingelisedrozdlund@gmail.com

Friluftsrådet Storstrøm

Vordingborg Kommune
Henrik B. Simonsen, Sdr. Landevej 23, 4791 Borre
Tlf. 2098 8415, E-mail: hbs@simonsen.tdcadsl.dk

Friluftsrådet Nordsjælland

Fredensborg Kommune
Birgit Lehmann, Jagtvej 12 B, 3480 Fredensborg
Tlf. 4848 4292/ 2283 2280, E-mail: birgit.lehmann@8-ball.dk

Halsnæs Kommune
Hanne Helmer Svendsen, Perikumtoften 2, 3390 Hundested
Tlf. 2973 0905, E-mail: hanne.helmer@gmail.com

Hillerød Kommune
Preben Oening-Gjesing, Kulsviervej 26, 3400 Hillerød
Tlf. 2042 0080, E-mail: preben@oening.dk

Gribskov Kommune
Susanne Thiemke, Vejbyvej 4, 3220 Tisvilde
Tlf. 4870 8540, E-mail: fogedgaarden@live.dk

 

Friluftsrådet Storkøbenhavn Nord

Rudersdal Kommune
Anne Richardt, Ravnsnæsvej 214, 3460 Birkerød
Tlf. 4581 4137, E-mail: anne.richardt1@gmail.com

Friluftsrådet Storkøbenhavn Vest

Høje Tåstrup Kommune
Lise Kondrup, Thorsager 26 H, Reerslev, 2640 Hedehusene
Tlf. 4656 4604, E-mail: lise.kondrup@ofir.dk

Albertslund Kommune
Marie Kragh, Rovej 4D, 2620 Albertslund
Tlf. 28606153, E-mail: mariekragh@hotmail.com

Friluftsrådet Bornholm

Per T. Christensen, Segenvej 26, 3700 Rønne
Tlf. 5189 4552, E-mail: munkhoej@gmail.com

Suppleant Anette Olsen, Fælledvej 45, 3790 Hasle
Tlf. 5696 4356, E-mail: holzhansen@mail.dk