NYHEDER

15/3-2018

Fyr og flamme for Hedeland – Tak Eldur

DI kan med glæde offentliggøre endnu en donation til Projekt Hedeland. Lokalklubben Eldur har på sin nylige generalforsamling besluttet at donere et beløb på kr. 10.000 til arbejdet med anlæggelse af baneanlæg på Hedeland.

-Eldur har hjemme på Hedeland og klubbens tilknytning til Hedeland går langt tilbage, fortæller formand Lise Kondrup. Eldur blev grundlagt i 1985 netop med det formål at anlægge et baneanlæg på Hedeland. Deraf klubbens navn Eldur-Hedeland. Vi er en lille klub på ce 100 medlemmer, der er flittige brugere af Hedelandsanlægget i hverdagen. Vi er meget glade for at se den gejst og det store arbejde, der lægges i projektet. Det er virkelig nogle frivillige, der arbejder hårdt, flot og proffessionelt. På den måde videreføres mange gode kræfter brugt gennem årene, og Hedeland bringes godt ind i fremtiden, afslutter Lise Kondrup.

/KC