NYHEDER

4/3-2021

Pulje åbner: Styrk fællesskabet med #LikeAGirl Camp

Skal jeres klub give teenagepiger en unik oplevelse med foreningsidræt? Ansøgningspuljen til DIF og Always #LikeAGirl Camp er netop åbnet.

 

Af Kristina Christensen

DIF og Always giver nu igen mulighed for, at idrætsforeningerne kan sende klubbens piger mellem 12 og 15 år på en spændende sportslejr.

Efter mange måneder med restriktioner, fjernundervisning og nedlukkede fritidsaktiviteter trænger mange til at grine sammen, udfolde sig sammen, blive udfordret og lære mere om sig selv og hinanden. .

Fra 1. marts til 1. maj kan klubber og foreninger søge om støtte til en DIF og Always Sports Camp. Sportslejren kan afholdes, når det igen bliver muligt at mødes i foreningerne.

Formålet med DIF og Always #LikeAGirl camp er at motivere endnu flere piger til at være aktive i foreningsidrætten. Så søg puljen og planlæg den sjoveste og sejeste pigecamp, hvor klubbens piger kan genopdage, hvor fedt det er at dyrke idræt sammen.

Læs mere og søg her