NYHEDER

7/10-2025Forfatter: Kristina Christensen

To danske avlsdommere certificeret af FEIF – baner vejen for flere registreringer på Icefoal

Der er godt nyt for den danske islandshesteavl. 

Bjarne Poulsen og Karsten Andersen er blevet officielt certificerede føl- og unghestedommere gennem FEIF. Det betyder, at DI får to nye danske navne på FEIFs liste over godkendte dommere – en udvikling, der får positiv betydning for fremtidige danske følshows og for registreringen af resultater på icefoal.com.

Læs også: Icefoal.com kan blive et rigtig godt værktøj for fremtidens føl- og unghestebedømmelser

Hidtil har det været en udfordring at få danske føl- og unghestebedømmelser registreret på Icefoal, fordi kun få danske avlsdommere levede op til FEIFs krav om nødvendige kvalifikationer til at dømme efter FEIF’s officielle bedømmelsesskema.

Med den nye certificering kan Bjarne Poulsen og Karsten Andersen nu udføre netop denne type bedømmelser – dermed bliver det lettere for danske følshow-arrangører at få resultaterne registreret på den internationale platform.

Om Icefoal.com

Icefoal.com er den første officielle hjemmeside til at registrere og offentliggøre resultater fra føl- og unghestebedømmelser, hvor dommeren dømmer efter FEIF´s officielle bedømmelsesskema. Platformen har til formål at gøre det nemmere for arrangører, dommere og hesteejere at holde styr på og sammenligne bedømmelser og resultater fra føl og unghesteshows.

Læs mere om komitéerne